Bog: Tre omstillinger skal redde verden

Hvis vi som art skal komme godt igennem de næste år, skal både den grønne, den digitale og den sociale omstilling støtte og bære hinanden. En ny bog giver et optimistisk bud på, hvordan det skal ske.

Artikel top billede

Journalist og forfatter Peter Hesseldahl er overbevist om, at den kurs, menneskeheden er på i dag, kun kan føre til katastrofe. Det skal læserne af hans nye bog, Omstilling til Fremtiden, ikke være i tvivl om.

Men han er ikke en dommedagsprofet, der slår læseren i hovedet med deres og løfter om evig fortabelse. For Hesseldahl tror på, at vi kan vende skuden, og at alt kan blive godt og trygt.

Hesseldahl er endda så konstruktiv, at han selv viser vejen væk fra afgrunden. Både ved at identificere trusler imod menneskeheden og ved at give bud på løsninger.

Truslerne er ikke overraskende klimaet, social ulighed og den teknologiske udvikling. Tre områder der hver især påvirker hinanden, og som hver især og sammen behandles i Omstilling til Fremtiden.

Både populærkultur og en god del af den moderne faglitteratur flyder over med bud på, hvordan henholdsvis en klimakatastrofe, en social katastrofe og en digital katastrofe vil se ud.

Men Hesseldahl understreger, at selv hvis problemerne på to af områderne løses, vil det sidste områdes katastrofe tage de andre med i faldet.

Vi kan altså som art ikke blot løse to ud af tre problemer og klappe os selv på skulderen og tage en velfortjent øl i sofaen. Vi kommer enten helt i mål eller helt over afgrunden.

Men Hesseldahl hat taget de konstruktive briller på og bruger krudt på vise os vejen til at forhindre fremtidens mulige rædsler, ikke på at svælge i dem.

Det er en dejlig og delvis uvant oplevelse som læser at blive både gjort opmærksom på et truende problem og beroliget og vejledt i samme omgang.

Med sine egne ord vil Peter Hesseldahl i Omstilling til Fremtiden skabe et klarere billede af forholdene og spillereglerne i en bedre verden. Og hvad vi andre så gør med det billede, er op til os.

Titel: Omstilling til Fremtiden / Forfatter: Peter Hesseldahl

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT