Bog: Tre omstillinger skal redde verden

Hvis vi som art skal komme godt igennem de næste år, skal både den grønne, den digitale og den sociale omstilling støtte og bære hinanden. En ny bog giver et optimistisk bud på, hvordan det skal ske.

Artikel top billede

Journalist og forfatter Peter Hesseldahl er overbevist om, at den kurs, menneskeheden er på i dag, kun kan føre til katastrofe. Det skal læserne af hans nye bog, Omstilling til Fremtiden, ikke være i tvivl om.

Men han er ikke en dommedagsprofet, der slår læseren i hovedet med deres og løfter om evig fortabelse. For Hesseldahl tror på, at vi kan vende skuden, og at alt kan blive godt og trygt.

Hesseldahl er endda så konstruktiv, at han selv viser vejen væk fra afgrunden. Både ved at identificere trusler imod menneskeheden og ved at give bud på løsninger.

Truslerne er ikke overraskende klimaet, social ulighed og den teknologiske udvikling. Tre områder der hver især påvirker hinanden, og som hver især og sammen behandles i Omstilling til Fremtiden.

Både populærkultur og en god del af den moderne faglitteratur flyder over med bud på, hvordan henholdsvis en klimakatastrofe, en social katastrofe og en digital katastrofe vil se ud.

Men Hesseldahl understreger, at selv hvis problemerne på to af områderne løses, vil det sidste områdes katastrofe tage de andre med i faldet.

Vi kan altså som art ikke blot løse to ud af tre problemer og klappe os selv på skulderen og tage en velfortjent øl i sofaen. Vi kommer enten helt i mål eller helt over afgrunden.

Men Hesseldahl hat taget de konstruktive briller på og bruger krudt på vise os vejen til at forhindre fremtidens mulige rædsler, ikke på at svælge i dem.

Det er en dejlig og delvis uvant oplevelse som læser at blive både gjort opmærksom på et truende problem og beroliget og vejledt i samme omgang.

Med sine egne ord vil Peter Hesseldahl i Omstilling til Fremtiden skabe et klarere billede af forholdene og spillereglerne i en bedre verden. Og hvad vi andre så gør med det billede, er op til os.

Titel: Omstilling til Fremtiden / Forfatter: Peter Hesseldahl

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job