Bog: Er du på toppen eller bunden af fremtidens feudalsamfund?

Fremtidens samfund risikerer at blive endnu mere polariserede – og både ultrarige og meningsdannere står på spring for at sætte sig på magten. Det er blandt budskaberne i The Coming of Neo-Feudalism: A Warning to the Global Middle Class.

Artikel top billede

Allerede i dag taler flere af verdens allermest velhavende mennesker åbent om, at uligheden er ved at blive farlig. Men i fremtiden vil forskellen mellem rig og fattig kun blive endnu mere ekstrem.

Samtidig vil middelklassen opleve, at fremtidsudsigterne forringes – samt at de reelt holdes uden for centrale beslutningsprocesser.

Det mener geograf og byforsker Joel Kotkin. Han uddyber sine synspunkter i bogen The Coming of Neo-Feudalism: A Warning to the Global Middle Class, der udkom i maj sidste år.

Allerede i dag sidder en række globale virksomheder så hårdt på udvalgte tjenester, at det nærmer sig de facto monopol; det gælder for eksempel Google, Amazon, Microsoft og Facebook. Men i fremtiden kommer digitale vindere som Jeff Bezos, Mark Zuckerberg og andre i dén liga til at besidde så omfattende magt, at det kun kan sammenlignes med middelalderens storfyrster.

Corona har i øvrigt kun forstærket effekten ved at give endnu mere plads til techverdenens konger, mens de fattigste endnu engang har lidt mest.

Medier og intellektuelle understøtter de rigtige holdninger

Dén slags advarsler har man hørt før. Men Joel Kotkin er mere end blot klassisk venstresnoet og permanent bekymret storbyliberal.

For samtidig advarer han mod en fremvoksende gruppe af stadig mere magtfulde mediepersoner og storbyintellektuelle, der – ligesom middelalderens præsteskab – understøtter magtstrukturerne og udbreder den til enhver tid gældende ”rigtige” holdning til resten af befolkningen.

Taberne bliver den stadig mere magtesløse og ligeglade middelklasse. Samt i særdeleshed en voksende gruppe af lavtlønnede løstansatte, der som livegne hutler sig gennem småjobs i servicesektoren uden reel mulighed for at bedre eget liv og uden nogensinde at komme i nærheden af eksempelvis at eje egen bolig.

Alt sammen med en underminering af demokratiet til følge – og i sidste ende resulterende i stigende radikalisering og i samfund, hvor man meget hellere råber højt og længe af hinanden end forsøger at finde fælles fodslag.

Mere regulering

Det lyder ikke rart. Men en del af løsningen er, mener Kotkin, at nationer bliver mere opmærksomme på at regulere de største virksomheder, før de bliver alt for magtfulde. For, som han blandt andet har sagt i et interview med Berlingske Tidende:

»Virksomheder bør koncentrere sig om at tjene penge. De skal reguleres, når deres indtjening kolliderer med sociale prioriteter. Jeg vil meget hellere have politikere, hvor inkompetente de end er, til at træffe beslutninger om, hvad jeg skal spise. Jeg vil ikke have Mark Zuckerberg til at fortælle mig, hvordan jeg skal leve mit liv. Han skal ikke bestemme, hvad jeg kan sige eller tænke. Hele fusionen mellem wokeism og multinationale virksomheder er dybt skræmmende.«

The Coming of Neo-Feudalism: A Warning to the Global Middle Class. Af Joel Kotkin

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S