Bog: Er du på toppen eller bunden af fremtidens feudalsamfund?

Fremtidens samfund risikerer at blive endnu mere polariserede – og både ultrarige og meningsdannere står på spring for at sætte sig på magten. Det er blandt budskaberne i The Coming of Neo-Feudalism: A Warning to the Global Middle Class.

Artikel top billede

Allerede i dag taler flere af verdens allermest velhavende mennesker åbent om, at uligheden er ved at blive farlig. Men i fremtiden vil forskellen mellem rig og fattig kun blive endnu mere ekstrem.

Samtidig vil middelklassen opleve, at fremtidsudsigterne forringes – samt at de reelt holdes uden for centrale beslutningsprocesser.

Det mener geograf og byforsker Joel Kotkin. Han uddyber sine synspunkter i bogen The Coming of Neo-Feudalism: A Warning to the Global Middle Class, der udkom i maj sidste år.

Allerede i dag sidder en række globale virksomheder så hårdt på udvalgte tjenester, at det nærmer sig de facto monopol; det gælder for eksempel Google, Amazon, Microsoft og Facebook. Men i fremtiden kommer digitale vindere som Jeff Bezos, Mark Zuckerberg og andre i dén liga til at besidde så omfattende magt, at det kun kan sammenlignes med middelalderens storfyrster.

Corona har i øvrigt kun forstærket effekten ved at give endnu mere plads til techverdenens konger, mens de fattigste endnu engang har lidt mest.

Medier og intellektuelle understøtter de rigtige holdninger

Dén slags advarsler har man hørt før. Men Joel Kotkin er mere end blot klassisk venstresnoet og permanent bekymret storbyliberal.

For samtidig advarer han mod en fremvoksende gruppe af stadig mere magtfulde mediepersoner og storbyintellektuelle, der – ligesom middelalderens præsteskab – understøtter magtstrukturerne og udbreder den til enhver tid gældende ”rigtige” holdning til resten af befolkningen.

Taberne bliver den stadig mere magtesløse og ligeglade middelklasse. Samt i særdeleshed en voksende gruppe af lavtlønnede løstansatte, der som livegne hutler sig gennem småjobs i servicesektoren uden reel mulighed for at bedre eget liv og uden nogensinde at komme i nærheden af eksempelvis at eje egen bolig.

Alt sammen med en underminering af demokratiet til følge – og i sidste ende resulterende i stigende radikalisering og i samfund, hvor man meget hellere råber højt og længe af hinanden end forsøger at finde fælles fodslag.

Mere regulering

Det lyder ikke rart. Men en del af løsningen er, mener Kotkin, at nationer bliver mere opmærksomme på at regulere de største virksomheder, før de bliver alt for magtfulde. For, som han blandt andet har sagt i et interview med Berlingske Tidende:

»Virksomheder bør koncentrere sig om at tjene penge. De skal reguleres, når deres indtjening kolliderer med sociale prioriteter. Jeg vil meget hellere have politikere, hvor inkompetente de end er, til at træffe beslutninger om, hvad jeg skal spise. Jeg vil ikke have Mark Zuckerberg til at fortælle mig, hvordan jeg skal leve mit liv. Han skal ikke bestemme, hvad jeg kan sige eller tænke. Hele fusionen mellem wokeism og multinationale virksomheder er dybt skræmmende.«

The Coming of Neo-Feudalism: A Warning to the Global Middle Class. Af Joel Kotkin

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job