Serie: Det spidser til på den digitale slagmark

Fjerde og sidste sæson af Mr. Robot er nu endeligt blevet tilgængelig på HBO Nordic. Serieskaber Sam Esmail er tilbage med et brag af en afslutning, der byder på et virvar af intriger og afsløringer, når Elliot og Mr. Robot går op imod etablissementet.

Artikel top billede

Trods sit solide hold af medvirkende fløj den anmelderroste dramaserie Mr. Robot under radaren i sine første år.

Men med tiden har serien fået en stor følgeskare, og såvel anmeldere som brugere har generelt været begejstrede for plot og skuespil.

I sæson fire, der netop er blevet tilgængelig på HBO Nordic, optræder Rami Malek for sidste gang som Elliot, den enigmatiske men socialt udfordrede programmør og fritidshacker.

Serien tager sit udgangspunkt i Elliot og hans kamp med sine indre dæmoner, mens han jonglerer arbejde, venner og hackergruppen fsociety.

Serien roses for sin realistiske skildring af hackerkunsten. Det kommer blandt andet af, at producer og instruktør Sam Esmail længe havde været skuffet over portrætteringen af hacking på film.

Så i Mr. Robot gjorde han en dyd ud af at tage disciplinen alvorligt.

Men selv om serien er spækket med rootkits, DDoS-angreb og source code, så kan selv seere uden teknisk baggrund sagtens følge med.

Den sidste sæson kan nu streames på HBO Nordic og bæres af det eminente cast, der – ud over Rami Malek – også tæller Christian Slater (Mr. Robot) og Carly Chaikin (Darlene).

Se den seneste trailer her.

Titel: Mr. Robot. Alle fire sæsoner kan streames på HBO Nordic.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job