Morgen-briefing: Oracle åbner for ny cloud-region i Afrika / Trifork vinder telemedicin-opgave / IBM lægger Norden og Benelux under ét marked

Oracle åbner for ny cloud-region i Afrika. Trifork vinder telemedicin-opgave. Danske it-virksomheder går sammen i nyt fælles selskab. IBM lægger Norden og Benelux under ét marked. Atea kåret som verdens grønneste it-servicevirksomhed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til dit daglige skud morgen-briefing.

Denne torsdag morgen er den igen sammensat af Alexander Haslund, som her fra sin faste plads på hjemmekontoret har skruet et hurtigt it-nyhedsoverblik sammen.

Det får du her.

Oracle åbner for ny cloud-region i Afrika

Onsdag åbnede Oracle op for et datacenter i Sydafrika, der for første gang skal stå for at levere lokale cloud-tjenester på tværs af Afrika.

Afrika bliver Oracles 37. cloud-region.

Det skriver Reuters.

Oracle slutter sig dermed nu til Microsoft og Amazon, der allerede har etableret ​​faciliteter i det sydligste land på kontinentet.

Oracle har sat et hektisk byggeri i gang verden over, der skal føre til, at Oracle i løbet af 2022 vil kunne tilbyde i alt 44 forskellige cloud-regioner.

Selvom Oracle ikke har planer om flere datacentre i Afrika i år, kan der komme flere næste år, da Oracle udforsker områder som Vestafrika, lyder det.

Trifork vinder telemedicin-opgave

Trifork har vundet telemedicin-opgave på tværs af den offentlige sektor.

I en opgave, som Trifork har vundet med en pris på 7,7 millioner kroner, skal leverandøren levere og vedligeholde et it-system til borgerrettede og medarbejderrettede telemedicinske løsninger.

Opgaven er udbudt af Region Midtjylland på vegne af samtlige kommuner og regioner i Danmark og er en del af FUT-projektet (Fælles Udvikling af Telemedicin).

I første omgang skal løsningen anvendes til KOL- og hjerteområdet, men kontrakten kan udvides til at omfatte øvrige sygdomsområder senere hen.

Danske it-virksomheder slår sig sammen i nyt fælles selskab

Det digitale marketingbureau Digital Partners og CRM-virksomheden Bagel Digital, begge med base i Aalborg, slår sig sammen med it-virksomheden inCaptiva i Odense.

Ambitionen er at skabe et nyt landsdækkende kompetencehus inden for it-udvikling, markedsføring og salg.

Virksomhederne fusionerer under navnet Digital Partners, skriver selskabet i en meddelelse til Computerworld.

"Udgangspunktet er, at vi er tre virksomheder, der afdækker hver vores kompetencefelt – i naturligforlængelse af hinanden. Nu forener vi os i vores fælles bestræbelser på at understøtte en endnu større del af vores kunders forretning," lyder det fra Stefan S. Mortensen, ny CEO i Digital Partners.

Det er målet, at det nye selskab, der for nuværende har 12 ansatte, allerede i 2022 skal have fordoblet antallet af medarbejdere.

IBM lægger Norden og Benelux under ét marked

IBM har koblet Benelux sammen med Norden til ét samlet nordeuropæisk marked.

Det oplyser IBM’s nordiske chef, danske Henrik Tang Hedegaard, via Linkedin.

"I årets første uge annoncerede vi sammenlægningen af ​​to markeder, Benelux og Norden, til ét nordeuropæisk marked. Det nye marked vil opbygge mere dybtgående færdigheder og kapaciteter inden for Open Hybrid Cloud og AI for at tjene vores kunder og økosystempartnere endnu bedre," skriver han.

Atea kåret som verdens grønneste it-servicevirksomhed

Atea har sikret sig topplacering på den årlige Global-100-liste over verdens mest bæredygtige virksomheder.

Her indtager Atea førstepladsen på listen over verdens mest bæredygtige virksomheder inden for it-servicebranchen.

Samlet får Atea en 51. plads på listen, der inkluderer de 100 mest bæredygtige virksomheder. Ranglisten, som Corporate Knight står bag, er baseret på en vurdering af 6.914 virksomheder med mere end en milliard dollar i omsætning.

Også Vestas, Chr. Hansen, Ørsted, Novozymes og Coloplast er med på den nye liste, hvor Vestas ender helt i top som verdens mest bæredygtige selskab.

Trods en flot placering, er arbejdet dog langt fra færdigt, pointerer Andreas Schjølin, der er sustainability manager i Atea Danmark, i en meddelelse.

"Vi er kommet langt, men det er ingen hemmelighed, at it-branchen stadig har sine udfordringer. Derfor arbejder vi fortsat hårdt på at imødegå den negative påvirkning fra industrien i samarbejde med vores leverandører, kunder og partnere."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-koordinator: Vil du støtte FMI med opbygningen af Forsvaret i Ballerup?

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS