USA på vej med tilretning af antitrust-lov: TikTok og WeChat står til at blive ramt

Det amerikanske senat er i færd med at behandle lovgivning rettet mod monopoldannelse til at inkludere udenlandske selskabet, herunder især TikTok og WeChat.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

En teknologi-fokuseret antitrust-lov, der skal behandles af en amerikansk senatskomité, vil blive udvidet til at omfatte Kinas to største sociale medievirksomheder TikTok og WeChat.

Lovforslaget søger at adressere kritik af, at den udkast til loven vil give en fordel til udenlandske digitale virksomheder, hvis de ikke blev underlagt samme regler som amerikanske.

Det skriver Bloomberg.

Som loven ser ud nu vil den udvide lovgivningen til at omfatte virksomheder, der har en milliard verdensomspændende månedlige brugere eller 550 milliarder dollar i netto årligt salg.

Disse nye kriterier ville fange ByteDance TikTok og Tencent Holdings WeChat, lyder det.

Lovgivningen vil forbyde såkaldte gatekeeper-virksomheder at give fordel til deres egne produkter på deres platforme inkluderer allerede platforme som Apple, Amazon, Meta og Google.

Apple har blandt andet været ude og kritisere lovforslaget.

De amerikanske teknologigiganter har advaret om, at lovforslaget vil lægge restriktioner på amerikansk innovation, risikere brugernes privatliv og sikkerhed ved at åbne nogle platformsfunktioner for konkurrenter og skade produkter, der er populære hos forbrugerne.

Senatets retsudvalg behandler lovforslaget torsdag.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job