USA på vej med tilretning af antitrust-lov: TikTok og WeChat står til at blive ramt

Det amerikanske senat er i færd med at behandle lovgivning rettet mod monopoldannelse til at inkludere udenlandske selskabet, herunder især TikTok og WeChat.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

En teknologi-fokuseret antitrust-lov, der skal behandles af en amerikansk senatskomité, vil blive udvidet til at omfatte Kinas to største sociale medievirksomheder TikTok og WeChat.

Lovforslaget søger at adressere kritik af, at den udkast til loven vil give en fordel til udenlandske digitale virksomheder, hvis de ikke blev underlagt samme regler som amerikanske.

Det skriver Bloomberg.

Som loven ser ud nu vil den udvide lovgivningen til at omfatte virksomheder, der har en milliard verdensomspændende månedlige brugere eller 550 milliarder dollar i netto årligt salg.

Disse nye kriterier ville fange ByteDance TikTok og Tencent Holdings WeChat, lyder det.

Lovgivningen vil forbyde såkaldte gatekeeper-virksomheder at give fordel til deres egne produkter på deres platforme inkluderer allerede platforme som Apple, Amazon, Meta og Google.

Apple har blandt andet været ude og kritisere lovforslaget.

De amerikanske teknologigiganter har advaret om, at lovforslaget vil lægge restriktioner på amerikansk innovation, risikere brugernes privatliv og sikkerhed ved at åbne nogle platformsfunktioner for konkurrenter og skade produkter, der er populære hos forbrugerne.

Senatets retsudvalg behandler lovforslaget torsdag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos