Test: Denne 4K-skærm er stor, flot og superbillig - men der er en meget åbenlys grund til at gå udenom

AOC U27V4EA leverer 4K-opløsning på 27" til en flot pris på små 2400 kroner. Men ergonomien er så mangelfuld, at den nærmest dumper alene på det grundlag.

Artikel top billede

(Foto: Peter Hyldahl / Computerworld)

Hvordan man kan glemme noget så grundliggende som ergonomien i år 2022, har jeg vanskeligt ved at forstå.

AOC U27V4EA står på en billig plastfod og er løftet med en lille stang. Den kan ikke justeres i højden eller til siden, uden at du flytter hele skærmen med fod.

Du kan vippe skærmen op og ned i vinkel - men husk at holde igen på foden, for ellers vipper den bagover.

Det er altså lige til dumpekarakter, og den eneste formildende omstændighed er, at fodens højde alt andet lige passer meget godt til de fleste på et skrivebord.

Men det er ærligt talt ikke godt nok, at du reelt skal ud at købe en skærmarm, for at få god ergonomi. For så løber prisen hurtigt op i, at du kan få langt bedre konkurrenter til prisen.

Billede med masser af glans

4K opløsning på 27" giver meget små pixels, og i teorien mange detaljer. Og det leverer AOC da også til overflod.

Selv når der zoomes ind, skal du ret tæt på et højt opløst billede, før der er synlige takker i lige linjer.

Billedmæssigt er vi lidt over i det glansbillede agtige område, hvor farverne overstyres lidt. Det kan justeres ned i niveau, men det går ud over kontrasten. Den bliver synlig ringere og dynamikken i billedet forsvinder lidt.

Og det er især når du justerer på niveauerne, at du kan se, at AOC er et LCD panel fra de billigere hylder. Men skal du ikke håndtere billedbehandling på et højt niveau, kan den sagtens bruges til de fleste "amatør" opgaver.

Til gaming holder jeg meget af de list skrape farver, men hastigheden på panelet er ikke helt kvik nok til de tungeste spil. Brug den i stedet til en film på Netflix, og det "glansbillede" AOC har, giver god effekt.

Høj pixeltæthed giver høj skarphed

Den høje opløsning giver naturligvis også små ikoner og ditto tekst. Så medmindre du har syn som Clark Kent, bør du gøre alt større. Og det fungerer også fint. Den høje pixeltæthed betyder at tekst stadig står skarpt, når du gør ikoner og tekst større.

AOC er som sagt tydeligt en billig LED belyst LCD skærm, der nok på papiret kan lige så meget som mange konkurrenter. Men i praksis tydeligt viser, at der er tale om et panel fra den billige bunke.

Der findes bedre alternativer

Der er dog tale om et IPS panel, og betragtningsvinklen bekræfter dette. Selv når jeg betragter helt fra siden, står billedet stadig med god glans og skarphed.

Det ændrer ikke ved, at skærmen fejler i sin ergonomi. Endda med et brag. Prisen på 2400 kroner er derfor ikke godkendt, selvom det er få penge, for en IPS skærm med 4K opløsning.

Derfor - med mindre, at den faste indstilling passer dig perfekt, bør du kigge andre steder. Der er masser af konkurrenter til samme pris, der gør det bedre!

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S