Kinesiske Tencent fyrer 70 medarbejdere og blacklister 13 virksomheder i bestikkelsessag

En bestikkelsessag har fået Wechat-ejeren Tencent til at fyre 70 medarbejdere og sortliste en række leverandører.

Artikel top billede

Tencent, der står bag Kinas største sociale medie Wechat, har netop fyret 70 medarbejdere på grund af bestikkelse og underslæb.

Samtidig har selskabet sortlistet 13 virksomheder fra at indgå fremtidige kontrakter med virksomheden, skriver Reuters.

Tencent oplyser tirsdag, at man desuden har indrapporteret 10 personer til de kinesiske myndigheder grundet deres handlinger.

Landets myndigheder har de seneste år slået hårdt ned på korruption, og derfor har de store tech-selskaber intensiveret sine egne undersøgelser af diverse uregelmæssigheder, lyder det.

Tilbage i 2019 begyndte Tencent på denne anti-korruptionskampagne, hvor der løbende er sket indberetninger til myndighederne.

I 2021 var der blandt andet en sag om en tidligere medarbejder fra musikafdelingen i Tencent, der modtog tjenester fra en leverandør, skriver mediet.

En anden sag involverede en medarbejder, der sad med sportsindhold, der profiterede på at benytte sig af et bestemt firma som leverandør.

Tencent står bag det udbredte Wechat-app, der benyttes af over en milliard kinesere. Appen kombinerer de elementer, man kender fra Facebook, men også meget andet såsom betalingsløsninger og computerspil.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S