Kinesiske Tencent fyrer 70 medarbejdere og blacklister 13 virksomheder i bestikkelsessag

En bestikkelsessag har fået Wechat-ejeren Tencent til at fyre 70 medarbejdere og sortliste en række leverandører.

Artikel top billede

Tencent, der står bag Kinas største sociale medie Wechat, har netop fyret 70 medarbejdere på grund af bestikkelse og underslæb.

Samtidig har selskabet sortlistet 13 virksomheder fra at indgå fremtidige kontrakter med virksomheden, skriver Reuters.

Tencent oplyser tirsdag, at man desuden har indrapporteret 10 personer til de kinesiske myndigheder grundet deres handlinger.

Landets myndigheder har de seneste år slået hårdt ned på korruption, og derfor har de store tech-selskaber intensiveret sine egne undersøgelser af diverse uregelmæssigheder, lyder det.

Tilbage i 2019 begyndte Tencent på denne anti-korruptionskampagne, hvor der løbende er sket indberetninger til myndighederne.

I 2021 var der blandt andet en sag om en tidligere medarbejder fra musikafdelingen i Tencent, der modtog tjenester fra en leverandør, skriver mediet.

En anden sag involverede en medarbejder, der sad med sportsindhold, der profiterede på at benytte sig af et bestemt firma som leverandør.

Tencent står bag det udbredte Wechat-app, der benyttes af over en milliard kinesere. Appen kombinerer de elementer, man kender fra Facebook, men også meget andet såsom betalingsløsninger og computerspil.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job