Kinesiske Tencent fyrer 70 medarbejdere og blacklister 13 virksomheder i bestikkelsessag

En bestikkelsessag har fået Wechat-ejeren Tencent til at fyre 70 medarbejdere og sortliste en række leverandører.

Artikel top billede

Tencent, der står bag Kinas største sociale medie Wechat, har netop fyret 70 medarbejdere på grund af bestikkelse og underslæb.

Samtidig har selskabet sortlistet 13 virksomheder fra at indgå fremtidige kontrakter med virksomheden, skriver Reuters.

Tencent oplyser tirsdag, at man desuden har indrapporteret 10 personer til de kinesiske myndigheder grundet deres handlinger.

Landets myndigheder har de seneste år slået hårdt ned på korruption, og derfor har de store tech-selskaber intensiveret sine egne undersøgelser af diverse uregelmæssigheder, lyder det.

Tilbage i 2019 begyndte Tencent på denne anti-korruptionskampagne, hvor der løbende er sket indberetninger til myndighederne.

I 2021 var der blandt andet en sag om en tidligere medarbejder fra musikafdelingen i Tencent, der modtog tjenester fra en leverandør, skriver mediet.

En anden sag involverede en medarbejder, der sad med sportsindhold, der profiterede på at benytte sig af et bestemt firma som leverandør.

Tencent står bag det udbredte Wechat-app, der benyttes af over en milliard kinesere. Appen kombinerer de elementer, man kender fra Facebook, men også meget andet såsom betalingsløsninger og computerspil.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job