Elon Musk satser stort på menneskelig robot: Kan blive større end Teslas bilforretning

Den menneskelignende Tesla-robot Optimus har potentiale til at blive endnu større end selskabets elbil-forretning, mener Elon Musk, der siger, at robotten bliver det vigtigste produkt for Tesla i 2022.

Artikel top billede

(Foto: Tesla)

Der ligger i øjeblikket ualmindeligt mange ting på Teslas tallerken.

Tesla arbejder med at udvikle sin selvkørende software, Full Self Driving, og derudover arbejder selskabet stadigvæk på at lancere den meget omtalte Cybertruck, sportsvognen Tesla Roadster og lastbilen Tesla Semi.

Alle tre biler skulle have været lanceret for længst, men på grund af chipmangel og tilsandede forsyningskæder vil de nu tidligst være klar til lancering i 2023, sagde Elon Musk, Teslas topchef, i forbindelse med præsentationen af selskabets regnskab onsdag aften.

Ikke desto mindre mener Elon Musk, at det vigtigste produkt, som virksomheden kommer til at arbejde på i 2022 er et helt andet.

Kan blive større end bilforretningen

Det bliver den menneskelige-robot Optimus Human Robot, som Tesla første gang introducerede verden for i august 2021, og som selskabet ved den lejlighed sagde, at det forventede at være klar med en prototype af i 2022.

Optimus-robotten – også kaldet Tesla Bot - vil ifølge Elon Musk kunne bidrage til at reducere den aktuelle mangel på arbejdskraft og overtage farlige og fysisk krævende jobfunktioner

”Optimus har potentialet til med tiden at blive mere signifikant end vores bilforretning,” sagde Elon Musk under det såkaldte earnings call i forbindelse med præsentationen af regnskabet.

Her vurderede Elon Musk, at Optimus sandsynligvis først vil blive taget i brug af Tesla selv.

”Den vil kunne bruges til at flytte dele rundt på fabrikken og den slags,” sagde Elon Musk.

En kraftfuld udviklingsplatform

Andrej Karpathy, der er Teslas direktør for kunstig intelligens, skriver ligeledes i et LinkedIn-opslag, hvor han offentliggør en række jobopslag, at han mener at Tesla-robotten som gør brug af den teknologi, som Tesla også anvender i sin selvkørende software til biler, kan blive en af verdens betydningsfulde platforme for kunstig intelligens.

”Alt det vi har lært, bruger vi nu i forbindelse med vores menneskelige robot Tesla Bot, som jeg mener er på vej til at blive den mest kraftfulde udviklingsplatform for kunstig intelligens,” skriver han.

Elon Musk har tidligere oplyst, at det forventes at Optimus bliver 173 centimeter høj og får en vægt på 57 kilo.

Teslas regnskab viste i øvrigt, at selskabet i 2021 landede en rekord omsætning på 117 milliarder kroner og en bundlinje på 36 milliarder kroner.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job