Offentlige indkøbere er med til at skabe et unfair marked: "Det er en klar hindring for innovationen, hvis vi får dominerende leverandører"

For store og dominerende it-leverandører kvæler konkurrencen om de offentlige it-opgaver. Det mener udbudsekspert Lars Kjær Kuhlmann. Han opfordrer de offentlige indkøbere til at skrue de store it-udbud anderledes sammen. "Det er et problem, hvis mindre specialistvirksomheder bliver afskåret fra konkurrencen," siger han.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor er det et problem med meget dominerende it-leverandører til det offentlige
  • Hvordan offentlige indkøbere retter it-udbud ind mod store leverandører
  • Hvorfor udbudsekspert mener at mindre og mellemstore danske virksomheder afskæres fra it-ogpaver
1.070
5:30 min
Når offentlige indkøbere udbyder centrale, milliontunge udviklingsopgaver på it-området, er der et felt af store it-leverandører, der gang på gang synes at sidde med om bordet.

It-leverandører hvis speciale nærmest er blevet at vinde offentlige udbud, og som ikke levner meget plads til mindre og mellemstore selskaber.

Men er det overhovedet et problem, hvis kun store it-leverandører bliver tildelt ansvaret for at løfte centrale dele af den offentlige digitalisering?

Er det et problem med for dominerende it-leverandører i den offentlige sektor?

Bestemt, lyder det fra udbudsekspert Lars Kjær Kuhlmann, da Computerworld ringer ham op.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S