Offentlige indkøbere er med til at skabe et unfair marked: "Det er en klar hindring for innovationen, hvis vi får dominerende leverandører"

For store og dominerende it-leverandører kvæler konkurrencen om de offentlige it-opgaver. Det mener udbudsekspert Lars Kjær Kuhlmann. Han opfordrer de offentlige indkøbere til at skrue de store it-udbud anderledes sammen. "Det er et problem, hvis mindre specialistvirksomheder bliver afskåret fra konkurrencen," siger han.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor er det et problem med meget dominerende it-leverandører til det offentlige
  • Hvordan offentlige indkøbere retter it-udbud ind mod store leverandører
  • Hvorfor udbudsekspert mener at mindre og mellemstore danske virksomheder afskæres fra it-ogpaver
1.070
5:30 min
Når offentlige indkøbere udbyder centrale, milliontunge udviklingsopgaver på it-området, er der et felt af store it-leverandører, der gang på gang synes at sidde med om bordet.

It-leverandører hvis speciale nærmest er blevet at vinde offentlige udbud, og som ikke levner meget plads til mindre og mellemstore selskaber.

Men er det overhovedet et problem, hvis kun store it-leverandører bliver tildelt ansvaret for at løfte centrale dele af den offentlige digitalisering?

Er det et problem med for dominerende it-leverandører i den offentlige sektor?

Bestemt, lyder det fra udbudsekspert Lars Kjær Kuhlmann, da Computerworld ringer ham op.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS