Offentlige indkøbere er med til at skabe et unfair marked: "Det er en klar hindring for innovationen, hvis vi får dominerende leverandører"

For store og dominerende it-leverandører kvæler konkurrencen om de offentlige it-opgaver. Det mener udbudsekspert Lars Kjær Kuhlmann. Han opfordrer de offentlige indkøbere til at skrue de store it-udbud anderledes sammen. "Det er et problem, hvis mindre specialistvirksomheder bliver afskåret fra konkurrencen," siger han.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor er det et problem med meget dominerende it-leverandører til det offentlige
  • Hvordan offentlige indkøbere retter it-udbud ind mod store leverandører
  • Hvorfor udbudsekspert mener at mindre og mellemstore danske virksomheder afskæres fra it-ogpaver
1.070
5:30 min
Når offentlige indkøbere udbyder centrale, milliontunge udviklingsopgaver på it-området, er der et felt af store it-leverandører, der gang på gang synes at sidde med om bordet.

It-leverandører hvis speciale nærmest er blevet at vinde offentlige udbud, og som ikke levner meget plads til mindre og mellemstore selskaber.

Men er det overhovedet et problem, hvis kun store it-leverandører bliver tildelt ansvaret for at løfte centrale dele af den offentlige digitalisering?

Er det et problem med for dominerende it-leverandører i den offentlige sektor?

Bestemt, lyder det fra udbudsekspert Lars Kjær Kuhlmann, da Computerworld ringer ham op.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS