Offentlige indkøbere er med til at skabe et unfair marked: "Det er en klar hindring for innovationen, hvis vi får dominerende leverandører"

For store og dominerende it-leverandører kvæler konkurrencen om de offentlige it-opgaver. Det mener udbudsekspert Lars Kjær Kuhlmann. Han opfordrer de offentlige indkøbere til at skrue de store it-udbud anderledes sammen. "Det er et problem, hvis mindre specialistvirksomheder bliver afskåret fra konkurrencen," siger han.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor er det et problem med meget dominerende it-leverandører til det offentlige
  • Hvordan offentlige indkøbere retter it-udbud ind mod store leverandører
  • Hvorfor udbudsekspert mener at mindre og mellemstore danske virksomheder afskæres fra it-ogpaver
1.070
5:30 min
Når offentlige indkøbere udbyder centrale, milliontunge udviklingsopgaver på it-området, er der et felt af store it-leverandører, der gang på gang synes at sidde med om bordet.

It-leverandører hvis speciale nærmest er blevet at vinde offentlige udbud, og som ikke levner meget plads til mindre og mellemstore selskaber.

Men er det overhovedet et problem, hvis kun store it-leverandører bliver tildelt ansvaret for at løfte centrale dele af den offentlige digitalisering?

Er det et problem med for dominerende it-leverandører i den offentlige sektor?

Bestemt, lyder det fra udbudsekspert Lars Kjær Kuhlmann, da Computerworld ringer ham op.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse