Offentlige indkøbere er med til at skabe et unfair marked: "Det er en klar hindring for innovationen, hvis vi får dominerende leverandører"

For store og dominerende it-leverandører kvæler konkurrencen om de offentlige it-opgaver. Det mener udbudsekspert Lars Kjær Kuhlmann. Han opfordrer de offentlige indkøbere til at skrue de store it-udbud anderledes sammen. "Det er et problem, hvis mindre specialistvirksomheder bliver afskåret fra konkurrencen," siger han.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor er det et problem med meget dominerende it-leverandører til det offentlige
  • Hvordan offentlige indkøbere retter it-udbud ind mod store leverandører
  • Hvorfor udbudsekspert mener at mindre og mellemstore danske virksomheder afskæres fra it-ogpaver
1.070
5:30 min
Når offentlige indkøbere udbyder centrale, milliontunge udviklingsopgaver på it-området, er der et felt af store it-leverandører, der gang på gang synes at sidde med om bordet.

It-leverandører hvis speciale nærmest er blevet at vinde offentlige udbud, og som ikke levner meget plads til mindre og mellemstore selskaber.

Men er det overhovedet et problem, hvis kun store it-leverandører bliver tildelt ansvaret for at løfte centrale dele af den offentlige digitalisering?

Er det et problem med for dominerende it-leverandører i den offentlige sektor?

Bestemt, lyder det fra udbudsekspert Lars Kjær Kuhlmann, da Computerworld ringer ham op.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S