Kan Netcompanys succes blive for stor?

Netcompanys store succes giver også anledning til spørgsmål. For var det meningen, at det store monopol-brud, hvor opgaver rækker tilbage til organisationer som Kommunedata og Regnecentralen, skulle ende i hænderne på især et firma?

Artikel top billede

(Foto: Netcompany)

Netcompany er de seneste år blevet det offentliges foretrukne leverandør af it-løsninger.

Derfor står Netcompany i dag bag store systemer inden for boligstøtte, familieydelser, BBR-oplysninger og folkeskoleløsningen Aula.

Ifølge Netcompany selv vinder firmaet rutinemæssigt mere end 70 procent af de offentlige udbud, som firmaet deltager i.

Det er en succesrate, som gør, at Netcompany i dag er leverandør til alt fra Finansministeriet til Aarhus kommune, Udenrigsministeriet, Rigspolitiet, Erhvervsministeriet og mange mange andre.

Netcompany er derfor en central del af den omfattende digitalisering af den offentlige sektor. Og har som oftest formået at undgå, at optræde som part i de alt for udbredte offentlige it-skandaler.

Er successen et problem?

Men Netcompanys store succes giver også anledning til spørgsmål.

For var det meningen, at det store monopol-brud, hvor opgaver rækker tilbage til organisationer som Kommunedata og Datacentralen, skulle ende i hænderne på især et firma?

Et firma, som sikkert gør det godt, men som på blot få år gennem en succesfuld udbudsstrategi har sat sig på en lang række centrale offentlige systemer.

Det er en dominans, som har stor betydning for konkurrencen i it-branchen og ikke mindst de offentlige løsninger, som Netcompany driver.

For succes avler som regel succes - især når medvinden betyder en mulighed for at opsamle kompetencer, viden og kontakter.

Noget af det peger på den måde, som vi i Danmark skruer udbud sammen på.

Men uanset hvad, så er resultatet, at der ikke er meget plads til konkurrenter, iværksættere eller andre måder at digitalisere på. For vinderen tager det hele.

Derfor sættes Computerworld i de kommende dage fokus på Netcompanys omfattende succes - og stiller spørgsmålene om, hvad den succes betyder for det offentlige, for konkurrencen og om det offentlige overhovedet har et valg.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos