Kan Netcompanys succes blive for stor?

Netcompanys store succes giver også anledning til spørgsmål. For var det meningen, at det store monopol-brud, hvor opgaver rækker tilbage til organisationer som Kommunedata og Regnecentralen, skulle ende i hænderne på især et firma?

Artikel top billede

(Foto: Netcompany)

Netcompany er de seneste år blevet det offentliges foretrukne leverandør af it-løsninger.

Derfor står Netcompany i dag bag store systemer inden for boligstøtte, familieydelser, BBR-oplysninger og folkeskoleløsningen Aula.

Ifølge Netcompany selv vinder firmaet rutinemæssigt mere end 70 procent af de offentlige udbud, som firmaet deltager i.

Det er en succesrate, som gør, at Netcompany i dag er leverandør til alt fra Finansministeriet til Aarhus kommune, Udenrigsministeriet, Rigspolitiet, Erhvervsministeriet og mange mange andre.

Netcompany er derfor en central del af den omfattende digitalisering af den offentlige sektor. Og har som oftest formået at undgå, at optræde som part i de alt for udbredte offentlige it-skandaler.

Er successen et problem?

Men Netcompanys store succes giver også anledning til spørgsmål.

For var det meningen, at det store monopol-brud, hvor opgaver rækker tilbage til organisationer som Kommunedata og Datacentralen, skulle ende i hænderne på især et firma?

Et firma, som sikkert gør det godt, men som på blot få år gennem en succesfuld udbudsstrategi har sat sig på en lang række centrale offentlige systemer.

Det er en dominans, som har stor betydning for konkurrencen i it-branchen og ikke mindst de offentlige løsninger, som Netcompany driver.

For succes avler som regel succes - især når medvinden betyder en mulighed for at opsamle kompetencer, viden og kontakter.

Noget af det peger på den måde, som vi i Danmark skruer udbud sammen på.

Men uanset hvad, så er resultatet, at der ikke er meget plads til konkurrenter, iværksættere eller andre måder at digitalisere på. For vinderen tager det hele.

Derfor sættes Computerworld i de kommende dage fokus på Netcompanys omfattende succes - og stiller spørgsmålene om, hvad den succes betyder for det offentlige, for konkurrencen og om det offentlige overhovedet har et valg.

Mere om samme emne

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Information Security Manager til Styringssektionen ved Compliance og Informationssikkerhedsafdelingen

Københavnsområdet

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it, digitalisering og AI

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S