Tech-rigmænd har tabt mere end 600 milliarder kroner alene i januar

Verdens rigeste it-milliadærer har tabt milliarder af kroner i løbet af den første måned i 2022. Fladet kommet dog efter historisk store stigninger i rigmændenes formue efter coronakrisen.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Formuerne hos verdens rigste tech-milliardærer er skrumpet betydeligt i løbet af den seneste måned.

Elon Musk har set det største svind i formuen på hele 353 milliarder kroner alene i løbet af januar. Jeff Bezos, der står bag internetportalen Amazon har tabt 182 milliarder kroner, mens de to Google-stiftere Larry Page og Sergey Brin begge har mistet mere end 78,5 milliarder kroner.

Det skriver erhvervsmediet CNBC.

Mark Zuckerberg er også blevet ramt på økonomien de seneste 30 dage. Tabet for grundlæggeren af Facebook lyder på knap 100 milliarder kroner.

De massive milliardtab for de amerikanske it-rigmænd kommer efter flere af dem har kunne notere sig imponerende stigninger i formuen efter coronakrisen.

For Elon Musk kommer faldet i formuen efter flere omgange, hvor Elon Musk har betalt flere skatteregninger på adskillige milliarder kroner.

Skatteregningen var et efterslæb, som Musk manglede at betale for forgående år, og det fik ham blandt andet til at sælge ud af en række af sine aktier i Tesla.

Tesla-rigmanden Elon Musk kan samtidig notere sig, at han i oktober kunne kalde sig den første mand nogensinde med en formue på 300 milliarder dollar.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,