Tech-rigmænd har tabt mere end 600 milliarder kroner alene i januar

Verdens rigeste it-milliadærer har tabt milliarder af kroner i løbet af den første måned i 2022. Fladet kommet dog efter historisk store stigninger i rigmændenes formue efter coronakrisen.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Formuerne hos verdens rigste tech-milliardærer er skrumpet betydeligt i løbet af den seneste måned.

Elon Musk har set det største svind i formuen på hele 353 milliarder kroner alene i løbet af januar. Jeff Bezos, der står bag internetportalen Amazon har tabt 182 milliarder kroner, mens de to Google-stiftere Larry Page og Sergey Brin begge har mistet mere end 78,5 milliarder kroner.

Det skriver erhvervsmediet CNBC.

Mark Zuckerberg er også blevet ramt på økonomien de seneste 30 dage. Tabet for grundlæggeren af Facebook lyder på knap 100 milliarder kroner.

De massive milliardtab for de amerikanske it-rigmænd kommer efter flere af dem har kunne notere sig imponerende stigninger i formuen efter coronakrisen.

For Elon Musk kommer faldet i formuen efter flere omgange, hvor Elon Musk har betalt flere skatteregninger på adskillige milliarder kroner.

Skatteregningen var et efterslæb, som Musk manglede at betale for forgående år, og det fik ham blandt andet til at sælge ud af en række af sine aktier i Tesla.

Tesla-rigmanden Elon Musk kan samtidig notere sig, at han i oktober kunne kalde sig den første mand nogensinde med en formue på 300 milliarder dollar.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,