Tech-rigmænd har tabt mere end 600 milliarder kroner alene i januar

Verdens rigeste it-milliadærer har tabt milliarder af kroner i løbet af den første måned i 2022. Fladet kommet dog efter historisk store stigninger i rigmændenes formue efter coronakrisen.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Formuerne hos verdens rigste tech-milliardærer er skrumpet betydeligt i løbet af den seneste måned.

Elon Musk har set det største svind i formuen på hele 353 milliarder kroner alene i løbet af januar. Jeff Bezos, der står bag internetportalen Amazon har tabt 182 milliarder kroner, mens de to Google-stiftere Larry Page og Sergey Brin begge har mistet mere end 78,5 milliarder kroner.

Det skriver erhvervsmediet CNBC.

Mark Zuckerberg er også blevet ramt på økonomien de seneste 30 dage. Tabet for grundlæggeren af Facebook lyder på knap 100 milliarder kroner.

De massive milliardtab for de amerikanske it-rigmænd kommer efter flere af dem har kunne notere sig imponerende stigninger i formuen efter coronakrisen.

For Elon Musk kommer faldet i formuen efter flere omgange, hvor Elon Musk har betalt flere skatteregninger på adskillige milliarder kroner.

Skatteregningen var et efterslæb, som Musk manglede at betale for forgående år, og det fik ham blandt andet til at sælge ud af en række af sine aktier i Tesla.

Tesla-rigmanden Elon Musk kan samtidig notere sig, at han i oktober kunne kalde sig den første mand nogensinde med en formue på 300 milliarder dollar.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Business Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network