Tech-rigmænd har tabt mere end 600 milliarder kroner alene i januar

Verdens rigeste it-milliadærer har tabt milliarder af kroner i løbet af den første måned i 2022. Fladet kommet dog efter historisk store stigninger i rigmændenes formue efter coronakrisen.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Formuerne hos verdens rigste tech-milliardærer er skrumpet betydeligt i løbet af den seneste måned.

Elon Musk har set det største svind i formuen på hele 353 milliarder kroner alene i løbet af januar. Jeff Bezos, der står bag internetportalen Amazon har tabt 182 milliarder kroner, mens de to Google-stiftere Larry Page og Sergey Brin begge har mistet mere end 78,5 milliarder kroner.

Det skriver erhvervsmediet CNBC.

Mark Zuckerberg er også blevet ramt på økonomien de seneste 30 dage. Tabet for grundlæggeren af Facebook lyder på knap 100 milliarder kroner.

De massive milliardtab for de amerikanske it-rigmænd kommer efter flere af dem har kunne notere sig imponerende stigninger i formuen efter coronakrisen.

For Elon Musk kommer faldet i formuen efter flere omgange, hvor Elon Musk har betalt flere skatteregninger på adskillige milliarder kroner.

Skatteregningen var et efterslæb, som Musk manglede at betale for forgående år, og det fik ham blandt andet til at sælge ud af en række af sine aktier i Tesla.

Tesla-rigmanden Elon Musk kan samtidig notere sig, at han i oktober kunne kalde sig den første mand nogensinde med en formue på 300 milliarder dollar.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen