Vestager tror på historiske ændringer for tech-giganter efter ny EU-lov: “Nu sætter vores demokrati sig igennem”

EU vil en gang for alle sætte ind over for techgiganternes magt over de europæiske borgere, og det glæder Margrethe Vestager: Hun mener demokratiet nu siger fra over for de magtfulde it-virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: © EU / Lukasz Kobus)

Ny lovgivning fra EU kommer for alvor til at sætte tommelskruerne på de store tech-giganterne.

Det mener den danske konkurrencekommissær og ledende næstformand for EU-Kommissionen Margrethe Vestager, skriver erhvervsmediet Finans.

Hun er blevet kendt i det meste af verden for at tage kampen op mod de største amerikanske it-virksomheder og udskrive millionstore bøder for at overtræde konkurrenceloven i EU.

Men de store bøder kan ikke klare opgaven alene, mener Vestager. Der er brug for et mere fundamentalt opgør. Et opgør som EU har taget nu, mener hun.

“Nu sætter vores demokrati sig igennem. Der kan ikke være et sted, hvor man sætter sig uden for demokratiets rækkevidde. Det synes jeg principielt er meget vigtigt. Og det er første gang, at vores demokrati siger: Der kan ikke være en digital verden, hvor demokratiet ikke har adgang,” siger Margrethe Vestager til Finans.

Har mødt hård kritik

Den nye lovgivning indeholder blandt andet en lovpakke, som den danske EU-politiker Christel Schaldemose (S) har stået i spidsen for.

Lovpakken gør blandt andet op med såkaldte "dark patterns", som er de mekanismer, som virksomheder anvender til at skubbe brugerne i retning af en bestemt adfærd, når de bruger deres hjemmesider eller apps.

Men lovgivngen har også fået hård kritik. Blandt andet fra Jacob Riisgaard, der står bag webshoppen Coolshop.

Han langede blandt andet ud efter Margrethe Vestager for ikke at være ambitiøs nok og løse de problemer virksomheder som Coolshop står over for.

Annonce

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec