Podcast: Virkeligt grumme historier fra det hinsides

The NoSleep Podcast opdaterer den mundtlige fortælling med velproducerede gyserhistorier sakset fra Reddit-forum med 15 millioner medlemmer.

Artikel top billede

I en ikke alt for fjern fortid var historier om spøgelser og det overnaturlige en selvfølgelig del af livet.

Dels var der endnu flere fænomener, man ikke forstod. Dels skulle vore tipoldeforældre jo have tiden til at gå med et eller andet på de lange, mørke aftener, mens vinden tudede udenfor. Endelig var efterlivet bogstaveligt talt aldrig længere væk end døden i barselssengen eller en betændt skramme.

En rigtig saftig fortælling om spøgelser eller hævngerrige, overnaturlige væsener var også nyttig, når man skulle holde børn væk fra høloftet eller den bundløse mose.

I dag har vi horrorfilm, der også kan være temmelig stygge. Men spøgelseshistorier er nu engang bundet tæt op på den mundtlige fortælletradition og det er præcis dén, som The NoSleep Podcast med dygtighed og stor succes har dyrket i over ti år.

Det meste indhold er sakset eller inspireret af historier fra det meget aktive Reddit-forum r/nosleep, hvor mere end 15 millioner brugere læser og fortæller (angiveligt) selvoplevede overnaturlige oplevelser til hinanden.

The NoSleep Podcast tager skridtet videre og genfortæller historierne med stemmeskuespillere, professionel produktion og lydeffekter.

De fleste historier er relativt korte, og man kommer typisk omkring 4-5 stykker undervejs i en episode af en times varighed.

Men med mere end 500 episoder er der også ekstremt mange fortællinger at vælge mellem, og det kan ærligt talt virke lidt overvældende at give sig i kast med.

Så vil man have gode bud på de allerbedste episoder, er der hjælp at hente fra the wisdom of the crowd. Eksempelvis på tjenesten Ranker, hvor man kan stemme om alt muligt og umuligt.

Og her er netop en liste over de 25 allerbedste historier i The NoSleep Podcast. Nyttigt, hvis man bliver træt bag rattet på en lang biltur eller af en anden årsag bare er nødt til at holde sig vågen lidt endnu. Producenterne har også selv udvalgt nogle gode episoder at starte med.

Derefter er udfordringen så måske blot, om man kan falde i søvn, når man endelig lægger sig til rette i sin lune seng. Men den tid, den sorg.

Læs også mere om The NoSleep Podcast her.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Netscaler specialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos