Podcast: Virkeligt grumme historier fra det hinsides

The NoSleep Podcast opdaterer den mundtlige fortælling med velproducerede gyserhistorier sakset fra Reddit-forum med 15 millioner medlemmer.

Artikel top billede

I en ikke alt for fjern fortid var historier om spøgelser og det overnaturlige en selvfølgelig del af livet.

Dels var der endnu flere fænomener, man ikke forstod. Dels skulle vore tipoldeforældre jo have tiden til at gå med et eller andet på de lange, mørke aftener, mens vinden tudede udenfor. Endelig var efterlivet bogstaveligt talt aldrig længere væk end døden i barselssengen eller en betændt skramme.

En rigtig saftig fortælling om spøgelser eller hævngerrige, overnaturlige væsener var også nyttig, når man skulle holde børn væk fra høloftet eller den bundløse mose.

I dag har vi horrorfilm, der også kan være temmelig stygge. Men spøgelseshistorier er nu engang bundet tæt op på den mundtlige fortælletradition og det er præcis dén, som The NoSleep Podcast med dygtighed og stor succes har dyrket i over ti år.

Det meste indhold er sakset eller inspireret af historier fra det meget aktive Reddit-forum r/nosleep, hvor mere end 15 millioner brugere læser og fortæller (angiveligt) selvoplevede overnaturlige oplevelser til hinanden.

The NoSleep Podcast tager skridtet videre og genfortæller historierne med stemmeskuespillere, professionel produktion og lydeffekter.

De fleste historier er relativt korte, og man kommer typisk omkring 4-5 stykker undervejs i en episode af en times varighed.

Men med mere end 500 episoder er der også ekstremt mange fortællinger at vælge mellem, og det kan ærligt talt virke lidt overvældende at give sig i kast med.

Så vil man have gode bud på de allerbedste episoder, er der hjælp at hente fra the wisdom of the crowd. Eksempelvis på tjenesten Ranker, hvor man kan stemme om alt muligt og umuligt.

Og her er netop en liste over de 25 allerbedste historier i The NoSleep Podcast. Nyttigt, hvis man bliver træt bag rattet på en lang biltur eller af en anden årsag bare er nødt til at holde sig vågen lidt endnu. Producenterne har også selv udvalgt nogle gode episoder at starte med.

Derefter er udfordringen så måske blot, om man kan falde i søvn, når man endelig lægger sig til rette i sin lune seng. Men den tid, den sorg.

Læs også mere om The NoSleep Podcast her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo