Taiwan vil bruge EU-samarbejde til at gøre sig uafhængig af amerikanske og asiatiske chip-forsyninger

Lige nu ses der på muligheder for et samarbejde mellem Taiwan og EU, der skal styrke begge parters position i forhold til den microchip-krise verden står i lige nu. I en ny plan har EU gjort kur til øen.

Artikel top billede

I EU-planen, der blev afsløret i tirsdag, opfordrer EU-Kommissionen til at lette finansieringsreglerne for innovative halvlederanlæg.

Planen nævner blandt flere førende virksomheder og lande Taiwan som en "ligesindet" samarbejdspartner, i kampen om at sikre microchips til produktion af elektronik i alle afskygninger.

Det skriver Reuters.

Taiwan er hjemsted for verdens største chipproducent TSMC. Og det ser ud til at Taiwan også gerne vil samarbejde med EU.

Taiwans udenrigsministerium bekendtgjorde i en erklæring, at ministeriet er glad for at se det stærke momentum i bilateral handel og investeringer mellem Taiwan og EU. I dokumentet hilser ministeriet det velkommen, at EU tillægger øen så stor betydning.

"I den post-pandemiske æra har Taiwan og EU enormt rum for samarbejde om omstrukturering af globale forsyningskæder såsom halvledere, industriel genopretning og styrkelse af demokratisk modstandskraft," lyder det.

Mere stille er der fra TSMC, der afviser at kommentere EU's tilnærmelser med den nye plan.

TSMC sagde i sidste måned, at det stadig var i de meget tidlige stadier af vurderingen af ​​en potentiel fab i Europa. TSMC bruger 12 milliarder dollars på chipfabrikker i USA.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S