Taiwan vil bruge EU-samarbejde til at gøre sig uafhængig af amerikanske og asiatiske chip-forsyninger

Lige nu ses der på muligheder for et samarbejde mellem Taiwan og EU, der skal styrke begge parters position i forhold til den microchip-krise verden står i lige nu. I en ny plan har EU gjort kur til øen.

Artikel top billede

I EU-planen, der blev afsløret i tirsdag, opfordrer EU-Kommissionen til at lette finansieringsreglerne for innovative halvlederanlæg.

Planen nævner blandt flere førende virksomheder og lande Taiwan som en "ligesindet" samarbejdspartner, i kampen om at sikre microchips til produktion af elektronik i alle afskygninger.

Det skriver Reuters.

Taiwan er hjemsted for verdens største chipproducent TSMC. Og det ser ud til at Taiwan også gerne vil samarbejde med EU.

Taiwans udenrigsministerium bekendtgjorde i en erklæring, at ministeriet er glad for at se det stærke momentum i bilateral handel og investeringer mellem Taiwan og EU. I dokumentet hilser ministeriet det velkommen, at EU tillægger øen så stor betydning.

"I den post-pandemiske æra har Taiwan og EU enormt rum for samarbejde om omstrukturering af globale forsyningskæder såsom halvledere, industriel genopretning og styrkelse af demokratisk modstandskraft," lyder det.

Mere stille er der fra TSMC, der afviser at kommentere EU's tilnærmelser med den nye plan.

TSMC sagde i sidste måned, at det stadig var i de meget tidlige stadier af vurderingen af ​​en potentiel fab i Europa. TSMC bruger 12 milliarder dollars på chipfabrikker i USA.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job