Taiwan vil bruge EU-samarbejde til at gøre sig uafhængig af amerikanske og asiatiske chip-forsyninger

Lige nu ses der på muligheder for et samarbejde mellem Taiwan og EU, der skal styrke begge parters position i forhold til den microchip-krise verden står i lige nu. I en ny plan har EU gjort kur til øen.

Artikel top billede

I EU-planen, der blev afsløret i tirsdag, opfordrer EU-Kommissionen til at lette finansieringsreglerne for innovative halvlederanlæg.

Planen nævner blandt flere førende virksomheder og lande Taiwan som en "ligesindet" samarbejdspartner, i kampen om at sikre microchips til produktion af elektronik i alle afskygninger.

Det skriver Reuters.

Taiwan er hjemsted for verdens største chipproducent TSMC. Og det ser ud til at Taiwan også gerne vil samarbejde med EU.

Taiwans udenrigsministerium bekendtgjorde i en erklæring, at ministeriet er glad for at se det stærke momentum i bilateral handel og investeringer mellem Taiwan og EU. I dokumentet hilser ministeriet det velkommen, at EU tillægger øen så stor betydning.

"I den post-pandemiske æra har Taiwan og EU enormt rum for samarbejde om omstrukturering af globale forsyningskæder såsom halvledere, industriel genopretning og styrkelse af demokratisk modstandskraft," lyder det.

Mere stille er der fra TSMC, der afviser at kommentere EU's tilnærmelser med den nye plan.

TSMC sagde i sidste måned, at det stadig var i de meget tidlige stadier af vurderingen af ​​en potentiel fab i Europa. TSMC bruger 12 milliarder dollars på chipfabrikker i USA.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S