Millioner af portugisere ramt af hackerangreb mod et landets største teleselskaber: 4G- og 5G-netværk lagt ned

Vodafones portugisiske enhed melder om et omfattende hackerangreb har ramt selskabets tjenester, herunder 4G- og 5G-netværket. Vodafone forsikrer, at personlige data ikke er kompromitteret som følge af hændelsen, som er i færd med at blive undersøgt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Vodanfone er blevet ramt af et omfattende hackerangreb i Portugal.

Det skriver flere medier, herunder Retuers og Bleepingcomputer.

Angrebet har ført til landsdækkende lammelser, og har berørt Vodafones 4G- og 5G-datanetværk, SMS-tekster og tv-tjenester, lyder det.

I en erklæring meldte Vodafone, at selskabet oplevede tekniske problemer mandag aften, hvor tusindvis af kunder rapporterede, at de ikke var i stand til at foretage opkald eller få adgang til internettet på deres telefoner eller computere.

Senere står det klart, at Vodafone er ramt af et hackerangreb, som det beskriver som "et bevidst og ondsindet angreb, der har til formål at forårsage skade," skriver Bleepingcomputer.

Selskabet har siden været i fuld gang med
at genoprette normaliteten af ​​tjenester, og mobilbrug skal gradvist være ved at komme sig.

Tirsdag stod det klart, at 4G-netværket stadig var utilgængeligt, men at kunder i det meste af landet kunne bruge 3G (maks. 3MB/sek.).

Vodafone Portugal har mere end fire millioner mobiltelefonabonnenter i landet og yderligere 3,4 millioner hjemme- og forretningsinternetkunder.

"Den dybdegående efterforskning af den kriminelle handling, som vi blev udsat for, vil fortsætte på ubestemt tid og med inddragelse af de kompetente myndigheder," lyder det i en meddelelse fra selskabet.

Vodafone har ikke afsløret detaljer om angrebet, men eksperter peger overfor Bleepingcomputer på, at ​​det tyder på et ransomware-angreb.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S