Millioner af portugisere ramt af hackerangreb mod et landets største teleselskaber: 4G- og 5G-netværk lagt ned

Vodafones portugisiske enhed melder om et omfattende hackerangreb har ramt selskabets tjenester, herunder 4G- og 5G-netværket. Vodafone forsikrer, at personlige data ikke er kompromitteret som følge af hændelsen, som er i færd med at blive undersøgt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Vodanfone er blevet ramt af et omfattende hackerangreb i Portugal.

Det skriver flere medier, herunder Retuers og Bleepingcomputer.

Angrebet har ført til landsdækkende lammelser, og har berørt Vodafones 4G- og 5G-datanetværk, SMS-tekster og tv-tjenester, lyder det.

I en erklæring meldte Vodafone, at selskabet oplevede tekniske problemer mandag aften, hvor tusindvis af kunder rapporterede, at de ikke var i stand til at foretage opkald eller få adgang til internettet på deres telefoner eller computere.

Senere står det klart, at Vodafone er ramt af et hackerangreb, som det beskriver som "et bevidst og ondsindet angreb, der har til formål at forårsage skade," skriver Bleepingcomputer.

Selskabet har siden været i fuld gang med
at genoprette normaliteten af ​​tjenester, og mobilbrug skal gradvist være ved at komme sig.

Tirsdag stod det klart, at 4G-netværket stadig var utilgængeligt, men at kunder i det meste af landet kunne bruge 3G (maks. 3MB/sek.).

Vodafone Portugal har mere end fire millioner mobiltelefonabonnenter i landet og yderligere 3,4 millioner hjemme- og forretningsinternetkunder.

"Den dybdegående efterforskning af den kriminelle handling, som vi blev udsat for, vil fortsætte på ubestemt tid og med inddragelse af de kompetente myndigheder," lyder det i en meddelelse fra selskabet.

Vodafone har ikke afsløret detaljer om angrebet, men eksperter peger overfor Bleepingcomputer på, at ​​det tyder på et ransomware-angreb.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse