Millioner af portugisere ramt af hackerangreb mod et landets største teleselskaber: 4G- og 5G-netværk lagt ned

Vodafones portugisiske enhed melder om et omfattende hackerangreb har ramt selskabets tjenester, herunder 4G- og 5G-netværket. Vodafone forsikrer, at personlige data ikke er kompromitteret som følge af hændelsen, som er i færd med at blive undersøgt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Vodanfone er blevet ramt af et omfattende hackerangreb i Portugal.

Det skriver flere medier, herunder Retuers og Bleepingcomputer.

Angrebet har ført til landsdækkende lammelser, og har berørt Vodafones 4G- og 5G-datanetværk, SMS-tekster og tv-tjenester, lyder det.

I en erklæring meldte Vodafone, at selskabet oplevede tekniske problemer mandag aften, hvor tusindvis af kunder rapporterede, at de ikke var i stand til at foretage opkald eller få adgang til internettet på deres telefoner eller computere.

Senere står det klart, at Vodafone er ramt af et hackerangreb, som det beskriver som "et bevidst og ondsindet angreb, der har til formål at forårsage skade," skriver Bleepingcomputer.

Selskabet har siden været i fuld gang med
at genoprette normaliteten af ​​tjenester, og mobilbrug skal gradvist være ved at komme sig.

Tirsdag stod det klart, at 4G-netværket stadig var utilgængeligt, men at kunder i det meste af landet kunne bruge 3G (maks. 3MB/sek.).

Vodafone Portugal har mere end fire millioner mobiltelefonabonnenter i landet og yderligere 3,4 millioner hjemme- og forretningsinternetkunder.

"Den dybdegående efterforskning af den kriminelle handling, som vi blev udsat for, vil fortsætte på ubestemt tid og med inddragelse af de kompetente myndigheder," lyder det i en meddelelse fra selskabet.

Vodafone har ikke afsløret detaljer om angrebet, men eksperter peger overfor Bleepingcomputer på, at ​​det tyder på et ransomware-angreb.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS