Millioner af portugisere ramt af hackerangreb mod et landets største teleselskaber: 4G- og 5G-netværk lagt ned

Vodafones portugisiske enhed melder om et omfattende hackerangreb har ramt selskabets tjenester, herunder 4G- og 5G-netværket. Vodafone forsikrer, at personlige data ikke er kompromitteret som følge af hændelsen, som er i færd med at blive undersøgt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Vodanfone er blevet ramt af et omfattende hackerangreb i Portugal.

Det skriver flere medier, herunder Retuers og Bleepingcomputer.

Angrebet har ført til landsdækkende lammelser, og har berørt Vodafones 4G- og 5G-datanetværk, SMS-tekster og tv-tjenester, lyder det.

I en erklæring meldte Vodafone, at selskabet oplevede tekniske problemer mandag aften, hvor tusindvis af kunder rapporterede, at de ikke var i stand til at foretage opkald eller få adgang til internettet på deres telefoner eller computere.

Senere står det klart, at Vodafone er ramt af et hackerangreb, som det beskriver som "et bevidst og ondsindet angreb, der har til formål at forårsage skade," skriver Bleepingcomputer.

Selskabet har siden været i fuld gang med
at genoprette normaliteten af ​​tjenester, og mobilbrug skal gradvist være ved at komme sig.

Tirsdag stod det klart, at 4G-netværket stadig var utilgængeligt, men at kunder i det meste af landet kunne bruge 3G (maks. 3MB/sek.).

Vodafone Portugal har mere end fire millioner mobiltelefonabonnenter i landet og yderligere 3,4 millioner hjemme- og forretningsinternetkunder.

"Den dybdegående efterforskning af den kriminelle handling, som vi blev udsat for, vil fortsætte på ubestemt tid og med inddragelse af de kompetente myndigheder," lyder det i en meddelelse fra selskabet.

Vodafone har ikke afsløret detaljer om angrebet, men eksperter peger overfor Bleepingcomputer på, at ​​det tyder på et ransomware-angreb.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS