Morgen-briefing: Ib Kunøe køber yderligere 587.000 aktier i Atea / Europæisk cloudbranche sender bøn til Vestager / USA: Rusland kan ramme amerikansk chip-industri

Ib Kunøe køber yderligere 587.000 aktier i Atea. Europæisk cloudbranche sender bøn til Vestager. USA: Rusland kan ramme amerikansk chip-industri. Emotet rammer danske virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til ugens første morgen-briefing, som i dag er sammensat af ugens morgen-vært, Dan Jensen.

Ib Kunøe køber yderligere 587.000 aktier i Atea

Atea-formand og hoved-aktionær Ib Kunøe køber yderligere op i selskabet, som han i forvejen ejer en væsentlig del af.

Atea - der er børsnoteret i Norge - meddeler, at Ib Kunøe køber 587.000 aktier til 133,9 norske kroner per styk. Det svarer til en samlet pris på knap 78,6 millioner norske kroner eller godt 59 millioner danske kroner.

Med opkøbet ejer Ib Kunøe og det, der kaldes hans ‘nære forbindelser’ nu 30.836.140 aktier i Atea, hvilket svarer til 27,5 procent af aktiekapitalen.

Det gør Ib Kunøe til Ateas klart største aktionær.

Europæisk cloudbranche sender bøn til Vestager

Den europæiske cloudbranche vil have EU-kommissær Margrethe Vestager til at gribe ind i det arbejde, der for tiden pågår i EU med at klargøre den kommende digitale markedslov, Digital Markets Act.

EU vil med Digital Markets Act stille et rammeværk op, som skal regulere de såkaldte ‘gatekeepere’ til den digitale verden - altså primært de store amerikanske internet-virksomheder, som millioner af europæere anvendere.

Men cloud-branchen - her forenet af 40 virksomheder og brancheorganisationer - påpeger, at virksomheds-software som eksempelvis Microsoft 365 og Google Workspace - ikke er omfattet af loven.

Og det bør de være.

“Det betyder, at de såkaldte ”gatekeepere”, som i forvejen har en dominerende position på det marked, fortsat vil kunne operere med vilkår, som er besværlige og dyre for brugerne og dermed gør det sværere for danske og europæiske virksomheder at høste de mange fordele, som digitaliseringen giver mulighed for,” lyder det fra Jens E. Thorndal, direktør i Danish Cloud Community.

USA: Rusland kan ramme amerikansk chip-industri

USA’s regering opfordrer den amerikanske chip-industri til omgående at justere sin supply chain væk fra eventuel russisk afhængighed.

Rusland og USA er i clinch med hinanden lige nu, hvor USA truer med alvorlige økonomiske sanktioner, hvis Rusland invaderer Ukraine.

Og der er sandsynlighed for russisk genmæle mod amerikanske virksomheder, hvis konflikten eskalerer, lyder det fra USA - eksempelvis i form af blokering af komponenter og råvarer til USA.

Ifølge Techcet bliver 90 procent af den neon, der anvendes i den amerikanske chip-industri, leveret fra Ukraine, mens russiske virksomhed leverer omkring 35 procent af det palladium, som den amerikanske chip-industri anvender.

Emotet rammer danske virksomheder

Botnettet Emotet er for alvor på banen igen, meddeler sikkerhedsselskabet Check Point Research.

Selskabets målinger viser, at 17,7 procent af de danske virksomheder blev ramt af Emotet i januar.

Det gør ifølge Check Point botnettet til “den største cybertrussel mod danske virksomheder.”
“Danske virksomheder har i januar oplevet et massivt pres fra Emotet, hvilket også afspejles i antallet af virksomheder, der har været forsøgt ramt. I december var det blot fire procent, og nu er det tal altså steget til 17 procent. Det er en meget høj andel, og vi har ikke før oplevet, at Emotet har været så udbredt i Danmark,” fortæller sikkerhedschef i Check Point, Niels Zimmer Poulsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S