Salget af mikrochips rammer rekordhøjt niveau

Den massive efterspørgsel på computerchips har presset markedet til et rekordhøjt niveau. Antallet af solgte enheder er steget med mere end 26 procent på et enkelt år.

Artikel top billede

(Foto: Jeremy Bezanger)

Efterspørgslen på mikrochips er nu så enorm at markedet har ramt et rekordhøjt niveau. I 2021 passerede salget af chips 500 milliarder dollar.

Det præcise beløb lyder på 555,9 milliarder dollar, og er en stigning på 26 procent sammenlignet med året før.

Tal fra den amerikanske brancheorganisation for chipproducenter (SIA) viser desuden, at efterspørgslen kommer til at stige signifikant, skriver erhvervsmediet CNBC.

Det er første gang nogensinde, at salget af de eftertragtede chips passerer 500 milliarder dollar, svarende til 3.722 milliarder danske kroner.

"I 2021, under den fortsatte globale mangel på chips, har producenterne af halvledere øget produktionen markant til usete niveauer for at imødekomme den høje efterspørgsel, der giver det rekordhøje salg af enheder, der er blevet sendt afsted, " siger formand og administrerende direktør for SIA, John Neuffer til CNBC.

Kina er fortsat det land i verden, der står for den største globale omsætning. Landet købte chips for 192 milliarder dollar alene i 2021, og står altså for knap halvdelen af den globale handel.

Den massive efterspørgsel har dog fået både USA og EU til at skrue op for sin egen produktion. I USA har Intel investeret massivt i nye fabrikker, mens EU har sat gang i en række initiativer, der skal styrke EU's placering på markedet.

EU-Kommissionen har som erklæret mål, at 20 procent af verdens chips skal produceres i EU's medlemslande inden 2030.

Læses lige nu

    Zealand Business College

    Faglærer til Data/IT på ZBC i Ringsted

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S