Datatilsynet vil opmande kraftigt på it-sikkerhedsområdet: Drømmer om at få lige så mange sikkerhedsfolk som jurister

Datatilsynet er på jagt efter nye medarbejdere og vil især forsøge at opmande med it-sikkerhedskonsulenter. Målet er, at halvdelen af tilsynets ansatte skal være it-sikkerhedsfolk, den anden halvdel jurister.

Artikel top billede

(Foto: Datatilsynet)

Datatilsynet er på udkig efter nye medarbejdere i stor stil, og det jurist-tunge tilsyn ønsker sig især flere it-sikkerhedskonsulenter.

Direktør Cristina Angela Gulisano siger til ITWatch, at der ikke er sat et bestemt antal på i jagten efter nye medarbejdere.

Men målet er, at tilsynet kommer til at bestå af 50 procent jurister og 50 procent it-sikkerhedskonsulenter, meddeler hun.

Datatilsynet har i dag en overvægt af jurister, i det tilsynets it-sikkerhedsteam i dag kun består af fem medarbejdere.

Datatilsynet har i dag i alt omkring 65 medarbejdere.

Cristina Angela Gulisano er selv jurist.

Hun fortæller, at Datatilsynet er klar til at investere i efteruddannelse.

“Mange it-sikkerhedskonsulenter har ikke en formel uddannelse. De har måske en bachelor og er så allerede fisket ud i en stilling i en virksomhed. Det går vi ikke så meget op i. Det handler mere om, hvad du kan, og om du falder ind i vores gruppe af medarbejdere,” siger Cristina Angela Gulisano til mediet.

Hun fortalte allerede i december om jagten på it-sikkerhedskonsulenter samt på folk til at løfte en hel række nye opgaver.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for Elektromagnetisme ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Kalundborg Refinery A/S

    Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S