It-sikkerhedsekspert Peter Kruse advarer danske virksomheder mod cyberangreb fra Rusland: Hæver trusselsniveau markant

Ruslands invasion af Ukraine får den danske it-sikkerhedsekspert til at advare danske virksomheder om mulige cyberangreb.

Artikel top billede

Uafhængigshedspladsen i den ukrainske hovedstad Kiev. (Foto: Silver Ringvee)

Danske virksomheder bør forberede sig på omfattende hybride cyberangreb fra Rusland, lyder advarslen fra den danske it-sikkerhedsekspert Peter Kruse.

"Op med de digitale barrikader. Når Putin taler om aktioner, vi aldrig har set før, behøver det ikke nødvendigvis at være nukleare og dommedags retorik, men derimod angreb mod infrastruktur og kommercielle interesser," skriver Peter Kruse på Twitter.

Advarslen kommer efter Rusland natten til torsdag invaderede Ukraine, og har angrebet landet flere steder i løbet af dagen.

Samtidig opgraderer selskabet CSIS Group, som er stiftet af Peter Kruse, sin trusselsvurdering fra niveau tre til niveau fem, der er det højeste trusselsniveau selskabet arbejder med.

"Det sker efter den russiske invasion af Ukraine og den overhængende risiko, der er for omfattende hybride angreb," skriver sikkerhedseksperten til selskabets danske kunder.

Seniorforsker ved Dansk Institut for Internationale Studier Flemming Splidsboel har tidligere forklaret over for Computerworld, at en russisk invasion af Ukraine også vil omfatte en regulær krig i cyberspace.

Danske Bank har også tidligere fortalt, at banken forbereder sig på at kunne blive ramt af cyberangreb, hvis Rusland vælger at udføre cyberangreb der skal destabilisere lande i vesten.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job