It-sikkerhedsekspert Peter Kruse advarer danske virksomheder mod cyberangreb fra Rusland: Hæver trusselsniveau markant

Ruslands invasion af Ukraine får den danske it-sikkerhedsekspert til at advare danske virksomheder om mulige cyberangreb.

Artikel top billede

Uafhængigshedspladsen i den ukrainske hovedstad Kiev. (Foto: Silver Ringvee)

Danske virksomheder bør forberede sig på omfattende hybride cyberangreb fra Rusland, lyder advarslen fra den danske it-sikkerhedsekspert Peter Kruse.

"Op med de digitale barrikader. Når Putin taler om aktioner, vi aldrig har set før, behøver det ikke nødvendigvis at være nukleare og dommedags retorik, men derimod angreb mod infrastruktur og kommercielle interesser," skriver Peter Kruse på Twitter.

Advarslen kommer efter Rusland natten til torsdag invaderede Ukraine, og har angrebet landet flere steder i løbet af dagen.

Samtidig opgraderer selskabet CSIS Group, som er stiftet af Peter Kruse, sin trusselsvurdering fra niveau tre til niveau fem, der er det højeste trusselsniveau selskabet arbejder med.

"Det sker efter den russiske invasion af Ukraine og den overhængende risiko, der er for omfattende hybride angreb," skriver sikkerhedseksperten til selskabets danske kunder.

Seniorforsker ved Dansk Institut for Internationale Studier Flemming Splidsboel har tidligere forklaret over for Computerworld, at en russisk invasion af Ukraine også vil omfatte en regulær krig i cyberspace.

Danske Bank har også tidligere fortalt, at banken forbereder sig på at kunne blive ramt af cyberangreb, hvis Rusland vælger at udføre cyberangreb der skal destabilisere lande i vesten.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos