It-sikkerhedsekspert Peter Kruse advarer danske virksomheder mod cyberangreb fra Rusland: Hæver trusselsniveau markant

Ruslands invasion af Ukraine får den danske it-sikkerhedsekspert til at advare danske virksomheder om mulige cyberangreb.

Artikel top billede

Uafhængigshedspladsen i den ukrainske hovedstad Kiev. (Foto: Silver Ringvee)

Danske virksomheder bør forberede sig på omfattende hybride cyberangreb fra Rusland, lyder advarslen fra den danske it-sikkerhedsekspert Peter Kruse.

"Op med de digitale barrikader. Når Putin taler om aktioner, vi aldrig har set før, behøver det ikke nødvendigvis at være nukleare og dommedags retorik, men derimod angreb mod infrastruktur og kommercielle interesser," skriver Peter Kruse på Twitter.

Advarslen kommer efter Rusland natten til torsdag invaderede Ukraine, og har angrebet landet flere steder i løbet af dagen.

Samtidig opgraderer selskabet CSIS Group, som er stiftet af Peter Kruse, sin trusselsvurdering fra niveau tre til niveau fem, der er det højeste trusselsniveau selskabet arbejder med.

"Det sker efter den russiske invasion af Ukraine og den overhængende risiko, der er for omfattende hybride angreb," skriver sikkerhedseksperten til selskabets danske kunder.

Seniorforsker ved Dansk Institut for Internationale Studier Flemming Splidsboel har tidligere forklaret over for Computerworld, at en russisk invasion af Ukraine også vil omfatte en regulær krig i cyberspace.

Danske Bank har også tidligere fortalt, at banken forbereder sig på at kunne blive ramt af cyberangreb, hvis Rusland vælger at udføre cyberangreb der skal destabilisere lande i vesten.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks