Hacket ejendomsmægler er vred - og vil have mange flere penge til politiet

Podcast: Bliver du hacket er der ingen hjælp at hente. Men det vil en vred ejendomsmægler ændre på. Høre mere i den seneste episode af Computerworlds podcast - som også har besøg af Årets bil, Hyundai Ioniq 5.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

I forrige uge blev ejendomsmæglere som Nybolig, Estate og RealMæglerne lagt ned af et hackerangreb. For de værst ramte var systemer og hjemmesider nede i godt en uges tid. Alene for RealMæglerne kommer den samlede regning nok til at løbe op i omkring 10 millioner kroner.

Det er på trods af, at leverandøren Support It Network lukkede ned for 70 kunder, så snart de udenlandske hackere ramte selskabet.

Det sker jo desværre. Men det, som virkeligt har gjort nogle af de ramte vrede, er den totale mangel på reaktion fra politiets side.

Derfor er der nu et borgerforslag på vej fra RealMæglernes direktør, Preben Merrild Angelo, der skal råbe politikerne op. Et forslag som kræver at politikerne skaber et overblik over, hvor mange danske virksomheder, som hvert år rammes.

Det kan du høre om i denne episode af Inde i Maskinen hvor sikkerhedsjournalist Ditte Vinterberg Weng fortæller om angrebet, og hvad der sker nu med borgerforslaget.

Årets bil er med

Hør også om Årets bil, Hyundai Ioniq 5. For vores testredaktør Niels de Boissezon har kørt i bilen den seneste uge og har tre plusser og tre minusser med – og det er sidst i podcasten.

Vært på podcasten er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify. Du kan også finde alle udgaver af Inde i Maskinen her.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks