Hacket ejendomsmægler er vred - og vil have mange flere penge til politiet

Podcast: Bliver du hacket er der ingen hjælp at hente. Men det vil en vred ejendomsmægler ændre på. Høre mere i den seneste episode af Computerworlds podcast - som også har besøg af Årets bil, Hyundai Ioniq 5.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

I forrige uge blev ejendomsmæglere som Nybolig, Estate og RealMæglerne lagt ned af et hackerangreb. For de værst ramte var systemer og hjemmesider nede i godt en uges tid. Alene for RealMæglerne kommer den samlede regning nok til at løbe op i omkring 10 millioner kroner.

Det er på trods af, at leverandøren Support It Network lukkede ned for 70 kunder, så snart de udenlandske hackere ramte selskabet.

Det sker jo desværre. Men det, som virkeligt har gjort nogle af de ramte vrede, er den totale mangel på reaktion fra politiets side.

Derfor er der nu et borgerforslag på vej fra RealMæglernes direktør, Preben Merrild Angelo, der skal råbe politikerne op. Et forslag som kræver at politikerne skaber et overblik over, hvor mange danske virksomheder, som hvert år rammes.

Det kan du høre om i denne episode af Inde i Maskinen hvor sikkerhedsjournalist Ditte Vinterberg Weng fortæller om angrebet, og hvad der sker nu med borgerforslaget.

Årets bil er med

Hør også om Årets bil, Hyundai Ioniq 5. For vores testredaktør Niels de Boissezon har kørt i bilen den seneste uge og har tre plusser og tre minusser med – og det er sidst i podcasten.

Vært på podcasten er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify. Du kan også finde alle udgaver af Inde i Maskinen her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S