Hacket ejendomsmægler er vred - og vil have mange flere penge til politiet

Podcast: Bliver du hacket er der ingen hjælp at hente. Men det vil en vred ejendomsmægler ændre på. Høre mere i den seneste episode af Computerworlds podcast - som også har besøg af Årets bil, Hyundai Ioniq 5.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

I forrige uge blev ejendomsmæglere som Nybolig, Estate og RealMæglerne lagt ned af et hackerangreb. For de værst ramte var systemer og hjemmesider nede i godt en uges tid. Alene for RealMæglerne kommer den samlede regning nok til at løbe op i omkring 10 millioner kroner.

Det er på trods af, at leverandøren Support It Network lukkede ned for 70 kunder, så snart de udenlandske hackere ramte selskabet.

Det sker jo desværre. Men det, som virkeligt har gjort nogle af de ramte vrede, er den totale mangel på reaktion fra politiets side.

Derfor er der nu et borgerforslag på vej fra RealMæglernes direktør, Preben Merrild Angelo, der skal råbe politikerne op. Et forslag som kræver at politikerne skaber et overblik over, hvor mange danske virksomheder, som hvert år rammes.

Det kan du høre om i denne episode af Inde i Maskinen hvor sikkerhedsjournalist Ditte Vinterberg Weng fortæller om angrebet, og hvad der sker nu med borgerforslaget.

Årets bil er med

Hør også om Årets bil, Hyundai Ioniq 5. For vores testredaktør Niels de Boissezon har kørt i bilen den seneste uge og har tre plusser og tre minusser med – og det er sidst i podcasten.

Vært på podcasten er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify. Du kan også finde alle udgaver af Inde i Maskinen her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics