Hacket ejendomsmægler er vred - og vil have mange flere penge til politiet

Podcast: Bliver du hacket er der ingen hjælp at hente. Men det vil en vred ejendomsmægler ændre på. Høre mere i den seneste episode af Computerworlds podcast - som også har besøg af Årets bil, Hyundai Ioniq 5.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

I forrige uge blev ejendomsmæglere som Nybolig, Estate og RealMæglerne lagt ned af et hackerangreb. For de værst ramte var systemer og hjemmesider nede i godt en uges tid. Alene for RealMæglerne kommer den samlede regning nok til at løbe op i omkring 10 millioner kroner.

Det er på trods af, at leverandøren Support It Network lukkede ned for 70 kunder, så snart de udenlandske hackere ramte selskabet.

Det sker jo desværre. Men det, som virkeligt har gjort nogle af de ramte vrede, er den totale mangel på reaktion fra politiets side.

Derfor er der nu et borgerforslag på vej fra RealMæglernes direktør, Preben Merrild Angelo, der skal råbe politikerne op. Et forslag som kræver at politikerne skaber et overblik over, hvor mange danske virksomheder, som hvert år rammes.

Det kan du høre om i denne episode af Inde i Maskinen hvor sikkerhedsjournalist Ditte Vinterberg Weng fortæller om angrebet, og hvad der sker nu med borgerforslaget.

Årets bil er med

Hør også om Årets bil, Hyundai Ioniq 5. For vores testredaktør Niels de Boissezon har kørt i bilen den seneste uge og har tre plusser og tre minusser med – og det er sidst i podcasten.

Vært på podcasten er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify. Du kan også finde alle udgaver af Inde i Maskinen her.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    IT-projektleder til SAP i Banedanmark

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S