Streaming: Endelig dato på næste sæson Stranger Things

Efter tre års ventetid får vi snart flere historier fra Hawkins, Indiana og måske også viden om, hvad der egentlig er sket med Chief Hopper i Stranger Things.

Artikel top billede

Selv i et streamingmarked præget af massivt mange gode titler skiller Netflix’ Stranger Things sig ud som en af de bedste og mest originale.

Sæson fire er samtidig noget af det mest ventede indhold de senere år. For pandemien bremsede produktionen i en grad, så vi har ventet på nyt fra Hawkins, Indiana siden juli 2019.

Men nu er der altså endelig sat dato på. Første halvdel af Stranger Things sæson 4 får premiere 27. maj, og anden halvdel kommer 1. juli.

I øvrigt er der det seneste halve år kommet flere trailers, som har antydet en lille smule af handlingen.

Men nu er der altså endelig udsigt til, at vi finder ud af, hvad der egentlig skete med Chief Hopper.

En del kunne tyde på, at slemme russiske agenter har en del af ansvaret, og således er dén del af handlingen blevet træls aktuel. Omend de dog i virkeligheden næppe kan manipulere med dimensioner og sende folk frem og tilbage til The Upside Down.

Samtidig har Netflix offentliggjort, at sæson fem bliver den sidste i serien.

Men læs selv mere her – herunder et brev fra Duffer-brødrene, som er hovedmænd bag serien.

Titel: Stranger Things / Kan streames på Netflix. Første halvdel af sæson 4 får premiere 27. maj

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS