Streaming: Endelig dato på næste sæson Stranger Things

Efter tre års ventetid får vi snart flere historier fra Hawkins, Indiana og måske også viden om, hvad der egentlig er sket med Chief Hopper i Stranger Things.

Artikel top billede

Selv i et streamingmarked præget af massivt mange gode titler skiller Netflix’ Stranger Things sig ud som en af de bedste og mest originale.

Sæson fire er samtidig noget af det mest ventede indhold de senere år. For pandemien bremsede produktionen i en grad, så vi har ventet på nyt fra Hawkins, Indiana siden juli 2019.

Men nu er der altså endelig sat dato på. Første halvdel af Stranger Things sæson 4 får premiere 27. maj, og anden halvdel kommer 1. juli.

I øvrigt er der det seneste halve år kommet flere trailers, som har antydet en lille smule af handlingen.

Men nu er der altså endelig udsigt til, at vi finder ud af, hvad der egentlig skete med Chief Hopper.

En del kunne tyde på, at slemme russiske agenter har en del af ansvaret, og således er dén del af handlingen blevet træls aktuel. Omend de dog i virkeligheden næppe kan manipulere med dimensioner og sende folk frem og tilbage til The Upside Down.

Samtidig har Netflix offentliggjort, at sæson fem bliver den sidste i serien.

Men læs selv mere her – herunder et brev fra Duffer-brødrene, som er hovedmænd bag serien.

Titel: Stranger Things / Kan streames på Netflix. Første halvdel af sæson 4 får premiere 27. maj

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S