Streaming: Endelig dato på næste sæson Stranger Things

Efter tre års ventetid får vi snart flere historier fra Hawkins, Indiana og måske også viden om, hvad der egentlig er sket med Chief Hopper i Stranger Things.

Artikel top billede

Selv i et streamingmarked præget af massivt mange gode titler skiller Netflix’ Stranger Things sig ud som en af de bedste og mest originale.

Sæson fire er samtidig noget af det mest ventede indhold de senere år. For pandemien bremsede produktionen i en grad, så vi har ventet på nyt fra Hawkins, Indiana siden juli 2019.

Men nu er der altså endelig sat dato på. Første halvdel af Stranger Things sæson 4 får premiere 27. maj, og anden halvdel kommer 1. juli.

I øvrigt er der det seneste halve år kommet flere trailers, som har antydet en lille smule af handlingen.

Men nu er der altså endelig udsigt til, at vi finder ud af, hvad der egentlig skete med Chief Hopper.

En del kunne tyde på, at slemme russiske agenter har en del af ansvaret, og således er dén del af handlingen blevet træls aktuel. Omend de dog i virkeligheden næppe kan manipulere med dimensioner og sende folk frem og tilbage til The Upside Down.

Samtidig har Netflix offentliggjort, at sæson fem bliver den sidste i serien.

Men læs selv mere her – herunder et brev fra Duffer-brødrene, som er hovedmænd bag serien.

Titel: Stranger Things / Kan streames på Netflix. Første halvdel af sæson 4 får premiere 27. maj

Læses lige nu

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job