Streaming: Endelig dato på næste sæson Stranger Things

Efter tre års ventetid får vi snart flere historier fra Hawkins, Indiana og måske også viden om, hvad der egentlig er sket med Chief Hopper i Stranger Things.

Artikel top billede

Selv i et streamingmarked præget af massivt mange gode titler skiller Netflix’ Stranger Things sig ud som en af de bedste og mest originale.

Sæson fire er samtidig noget af det mest ventede indhold de senere år. For pandemien bremsede produktionen i en grad, så vi har ventet på nyt fra Hawkins, Indiana siden juli 2019.

Men nu er der altså endelig sat dato på. Første halvdel af Stranger Things sæson 4 får premiere 27. maj, og anden halvdel kommer 1. juli.

I øvrigt er der det seneste halve år kommet flere trailers, som har antydet en lille smule af handlingen.

Men nu er der altså endelig udsigt til, at vi finder ud af, hvad der egentlig skete med Chief Hopper.

En del kunne tyde på, at slemme russiske agenter har en del af ansvaret, og således er dén del af handlingen blevet træls aktuel. Omend de dog i virkeligheden næppe kan manipulere med dimensioner og sende folk frem og tilbage til The Upside Down.

Samtidig har Netflix offentliggjort, at sæson fem bliver den sidste i serien.

Men læs selv mere her – herunder et brev fra Duffer-brødrene, som er hovedmænd bag serien.

Titel: Stranger Things / Kan streames på Netflix. Første halvdel af sæson 4 får premiere 27. maj

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS