Netcompanys nye konkurrent til e-Boks i problemer: Har været nede hele dagen

Netcompanys nye visningsklient mit.dk, der er en konkurrent til e-Boks' løsning, har været nede hele dagen.

Artikel top billede

(Foto: screenshot)

I dag 21. marts gik Netcompanys nye Digital Post-løsning i luften, men opstarten har ikke været helt problemfri.

I hvert fald ikke for Netcompanys nye visningsklient, mit.dk.

Løsningen, der gik i luften i morges, har været ramt af et nedbrud hele dagen. Det betyder, at danskerne ikke har kunne logge på og tjekke digital post fra det offentlige eller private.

På hjemmesiden oplyser selskabet, "mit.dk oplever i øjeblikket driftsforstyrelser med at logge ind."

Her henvises samtidig til, at den digitale post kan tilgås på borger.dk samt virk.dk.

Mit.dk er en konkurrent til e-Boks, der som visningsklient fortsætter med at levere digital post fra det offentlige og private til danskerne, der fortsat har valgt at benytte sig af løsningen.

Startvanskeligheder for den nye løsning

I dag klokken 9.00 blev den nye digitale post-løsning lanceret.

Netcompany har udarbejdet den centrale infrastruktur, som e-Boks har stået for i de seneste mange år.

Men denne løsning oplevede også startvanskeligheder.

Klokken 08.57 lød det på driftssiden, at der var tekniske problemer med den nye Digital Post-løsning.

"Der opleves i øjeblikket ustabilitet på Digital Post, for eksempel ved login. Vi arbejder på at løse problemet."

Kort efter klokken 09.17 lød det i en opdatering, at problemet var blevet løst.

Digital Post blev lanceret efter en overgangsperiode på 64 timer, der varede hen over weekenden, hvor Digitaliseringsstyrelsen og landets myndigheder har arbejdet på at få det sidste på plads.

Løsningen skulle være gået i luften tilbage i november, men her valgte man at trække i nødbremsen i sidste øjeblik.

Kamp om kunderne

e-Boks har i årenes løb indgået en lang række aftaler med private aktører, der eksempelvis kan kommunikere med deres medarbejdere gennem selskabets løsning.

Netcompany har ligeledes indledt en offensiv for at få private virksomheder til at tilslutte sig mit.dk. På mit.dk oplyser Netcompany, at man blandt andet allerede har indgået aftaler med Visma, Pension Danmark, If Skadeforsikring, Industriens Pension, Norlys, Topdanmark og EG.

Som borger kan man vælge at se sin digitale post fra det offentlige både via e-Boks og mit.dk, da begge er godkendt af Digitaliseringsstyrelsen som visningsklienter.

I forbindelse med overgangen til den nye Digital Post-løsning, har Digitaliseringsstyrelsen sendt en ny app på gaden.

Du finder den nye Digital Post-app i Apples App Store her, mens du kan hente Android-versionen i Google Play via dette link.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

PlanBørnefonden

Digital Solutions Architect

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics