Microsoft på vej med en opdatering for at mindske forekomsten af den berygtede "blue screen of death"

Microsoft arbejder på en opdatering i en preview-version, som kan mindske et af styresystemets mest berygtede fejl.

Artikel top billede

Måske har du selv oplevet at få stopfejl, blå skærm eller blue screen of death, som det også kaldes.

Det opfattes som en af de mest irriterende fejl, der kan opstå på for en pc-bruger.

Men nu er Microsoft på vej med, hvad der forhåbentlig bliver en løsning på en del af probelemet.

Selskabet har nemlig udgivet den valgfrie KB5011563 kumulative opdaterings-preview til Windows 11.

Det skriver Bleepingcomputer.

Denne opdatering kommer med rettelser til de stopfejl, der udløser den blå skærm.

Lige nu er der tale om en preview-version, men ifølge mediet forventes det, at opdateringen er tilgængelig på Patch Tuesday 12. april.

For at installere den kommende KB5011563-opdateringen skal Windows-brugere gå til ’Indstillinger’ og derefter vælge ’Windows Update’ og manuelt trykke 'Søg efter opdateringer'. Eftersom der er tale om en valgfri opdatering, installerer Windows den ikke, før brugeren klikker på 'download nu'.

Den nye opdatering løser problemer i vedrørende stopfejl i DirectX og SMB-serveren.

Derudover løser Windows 11 KB5011563-opdateringen løser også et problem, der får SystemSettings.exe til at stoppe med at fungere.

Der løses også et problem, som øger opstartstiden på Windows, fordi en UI-tråd i en API holder op med at reagere, når en 5G-enhed med trådløst WWAN er langsom til at starte op. Der løses også en fejl, hvor Kerberos.dll til at holde op med at fungere.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse