Microsoft på vej med en opdatering for at mindske forekomsten af den berygtede "blue screen of death"

Microsoft arbejder på en opdatering i en preview-version, som kan mindske et af styresystemets mest berygtede fejl.

Artikel top billede

Måske har du selv oplevet at få stopfejl, blå skærm eller blue screen of death, som det også kaldes.

Det opfattes som en af de mest irriterende fejl, der kan opstå på for en pc-bruger.

Men nu er Microsoft på vej med, hvad der forhåbentlig bliver en løsning på en del af probelemet.

Selskabet har nemlig udgivet den valgfrie KB5011563 kumulative opdaterings-preview til Windows 11.

Det skriver Bleepingcomputer.

Denne opdatering kommer med rettelser til de stopfejl, der udløser den blå skærm.

Lige nu er der tale om en preview-version, men ifølge mediet forventes det, at opdateringen er tilgængelig på Patch Tuesday 12. april.

For at installere den kommende KB5011563-opdateringen skal Windows-brugere gå til ’Indstillinger’ og derefter vælge ’Windows Update’ og manuelt trykke 'Søg efter opdateringer'. Eftersom der er tale om en valgfri opdatering, installerer Windows den ikke, før brugeren klikker på 'download nu'.

Den nye opdatering løser problemer i vedrørende stopfejl i DirectX og SMB-serveren.

Derudover løser Windows 11 KB5011563-opdateringen løser også et problem, der får SystemSettings.exe til at stoppe med at fungere.

Der løses også et problem, som øger opstartstiden på Windows, fordi en UI-tråd i en API holder op med at reagere, når en 5G-enhed med trådløst WWAN er langsom til at starte op. Der løses også en fejl, hvor Kerberos.dll til at holde op med at fungere.

Læses lige nu

    Region Midtjylland

    Procesmanager til Digitalisering og It

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S