Microsoft på vej med en opdatering for at mindske forekomsten af den berygtede "blue screen of death"

Microsoft arbejder på en opdatering i en preview-version, som kan mindske et af styresystemets mest berygtede fejl.

Artikel top billede

Måske har du selv oplevet at få stopfejl, blå skærm eller blue screen of death, som det også kaldes.

Det opfattes som en af de mest irriterende fejl, der kan opstå på for en pc-bruger.

Men nu er Microsoft på vej med, hvad der forhåbentlig bliver en løsning på en del af probelemet.

Selskabet har nemlig udgivet den valgfrie KB5011563 kumulative opdaterings-preview til Windows 11.

Det skriver Bleepingcomputer.

Denne opdatering kommer med rettelser til de stopfejl, der udløser den blå skærm.

Lige nu er der tale om en preview-version, men ifølge mediet forventes det, at opdateringen er tilgængelig på Patch Tuesday 12. april.

For at installere den kommende KB5011563-opdateringen skal Windows-brugere gå til ’Indstillinger’ og derefter vælge ’Windows Update’ og manuelt trykke 'Søg efter opdateringer'. Eftersom der er tale om en valgfri opdatering, installerer Windows den ikke, før brugeren klikker på 'download nu'.

Den nye opdatering løser problemer i vedrørende stopfejl i DirectX og SMB-serveren.

Derudover løser Windows 11 KB5011563-opdateringen løser også et problem, der får SystemSettings.exe til at stoppe med at fungere.

Der løses også et problem, som øger opstartstiden på Windows, fordi en UI-tråd i en API holder op med at reagere, når en 5G-enhed med trådløst WWAN er langsom til at starte op. Der løses også en fejl, hvor Kerberos.dll til at holde op med at fungere.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S