Microsoft på vej med en opdatering for at mindske forekomsten af den berygtede "blue screen of death"

Microsoft arbejder på en opdatering i en preview-version, som kan mindske et af styresystemets mest berygtede fejl.

Artikel top billede

Måske har du selv oplevet at få stopfejl, blå skærm eller blue screen of death, som det også kaldes.

Det opfattes som en af de mest irriterende fejl, der kan opstå på for en pc-bruger.

Men nu er Microsoft på vej med, hvad der forhåbentlig bliver en løsning på en del af probelemet.

Selskabet har nemlig udgivet den valgfrie KB5011563 kumulative opdaterings-preview til Windows 11.

Det skriver Bleepingcomputer.

Denne opdatering kommer med rettelser til de stopfejl, der udløser den blå skærm.

Lige nu er der tale om en preview-version, men ifølge mediet forventes det, at opdateringen er tilgængelig på Patch Tuesday 12. april.

For at installere den kommende KB5011563-opdateringen skal Windows-brugere gå til ’Indstillinger’ og derefter vælge ’Windows Update’ og manuelt trykke 'Søg efter opdateringer'. Eftersom der er tale om en valgfri opdatering, installerer Windows den ikke, før brugeren klikker på 'download nu'.

Den nye opdatering løser problemer i vedrørende stopfejl i DirectX og SMB-serveren.

Derudover løser Windows 11 KB5011563-opdateringen løser også et problem, der får SystemSettings.exe til at stoppe med at fungere.

Der løses også et problem, som øger opstartstiden på Windows, fordi en UI-tråd i en API holder op med at reagere, når en 5G-enhed med trådløst WWAN er langsom til at starte op. Der løses også en fejl, hvor Kerberos.dll til at holde op med at fungere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job