Bilproducent forventer chipkrisen vil vare over et år endnu

Virksomheder i hele verden lider stadig under den massive mangel på mikrochips. Chiptørken ser dog ud til at vare over et år endnu forudser en af verdens største bilproducenter.

Artikel top billede

(Foto: Intel Corporation / Tim Herman\Intel Corporation)

Den nuværende chipkrise kommer til at fortsætte mere end et år endnu, lyder vurderingen fra bilproducenten Volkswagen.

Manglen på de afgørende mikrochips har allerede varet et godt stykke tid, men der er ingen udsigt til at problemerne bliver løst hverken i år eller til næste år, siger Volkwagens finansdirektør Arno Antlitz.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Arno Antlitz peger på, at selvom en del af flaskehalsproblemerne med at få leveret de vigtige mikrochips vil blive løst i løbet af året, så ligger en løsning på problemet ikke lige rundt om hjørnet.

"Den strukturelle mangel vil formentlig løse sig selv i 2024," siger Arno Antlitz.

Krisen er opstået fordi en lang række brancher pludselig har efterspurgt langt flere mikrochips end tidligere. Samtidig har coronakrisen skabt problemer med at producere det nødvendige antal samtidig med, at globale forsyningsproblemer har ramt en række vare.

Arno Antlitz vurderer nu, at Ruslands invasion af Ukraine er yderligere med til at forlænge problemerne.

KMD A/S

Frontend-udvikler

Københavnsområdet

Aktieselskabet CARL CHRISTENSEN

Vi søger en nysgerrig og skarp BI-assistent

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Københavnsområdet

Dansk Retursystem A/S

Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS