Tesla stormer frem i turbulent marked: Hæver omsætningen med 87 procent

Tesla troder chipmangel og forsyningskæde-problemer i det seneste kvartalsregnskab, hvor omsætningen stiger til vejrs med hele 87 procent.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Det er efterhånden velkendt, at bilfabrikanterne bøvler med at skaffe de fornødne reservedele og ikke mindst diverse computerchips og andre elektroniske komponenter.

Men Tesla ser umiddelbart ud til at cruise forbi udfordringer.

I løbet af årets første kvaral formåede den amerikanske elbilsproducent nemlig at hæve omsætningen med hele 87 procent sammenlignet med samme periode sidste år, skriver CNBC.

Fra januar til marts løb der næsten 17 milliarder dollar gennem kassen hos Tesla, hvis bannerfører er verdens rigeste mand Elon Musk.

Både top- og bundlinjen var markant højere end hvad analytikerne havde forventet for kvartalet.

Omsætningsvæksten er drevet af, at Tesla leverede flere biler samtidig med, at gennemsnitsprisen per bil er blevet hævet jævnfør de stigende råvarepriser, fragtpriser, inflation med mere.

Alt i alt levere Tesla 310.048 biler i løbet af de tre måneder. Model 3 og Model Y stod for 95 procent af salgene.

Umiddelbart efter børsens lukketid stiger Tesla-aktien med seks procent i eftermarkedet ovenpå regnskabsnyhederne.

Grundet de seneste covid-nedlukninger i Shanghai har Teslas fabrik i den kinesiske storby været lukket i tre uger. Men med de seneste åbninger af en megafabrik i Austin-texas og i Berlin regner man med, at selskabet vil gøre op for tabet.

Elon Musk har på det seneste haft travlt med et andet sideprojekt - nemlig at overtage Twitter.

For to uger siden købte han omkrin 9 procent af virksomheden. Sidenhedn er han kommet med et bud på omtrent 43 milliarder dollar for det samlede selskab.

Twitters bestyrelse har dog ikke været entydigt vilde med ideen. Dette illustreres blandt andet ved, at man forsøger at indføre nye regler for at holde Elon Musk fra fadet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,