Tesla stormer frem i turbulent marked: Hæver omsætningen med 87 procent

Tesla troder chipmangel og forsyningskæde-problemer i det seneste kvartalsregnskab, hvor omsætningen stiger til vejrs med hele 87 procent.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Det er efterhånden velkendt, at bilfabrikanterne bøvler med at skaffe de fornødne reservedele og ikke mindst diverse computerchips og andre elektroniske komponenter.

Men Tesla ser umiddelbart ud til at cruise forbi udfordringer.

I løbet af årets første kvaral formåede den amerikanske elbilsproducent nemlig at hæve omsætningen med hele 87 procent sammenlignet med samme periode sidste år, skriver CNBC.

Fra januar til marts løb der næsten 17 milliarder dollar gennem kassen hos Tesla, hvis bannerfører er verdens rigeste mand Elon Musk.

Både top- og bundlinjen var markant højere end hvad analytikerne havde forventet for kvartalet.

Omsætningsvæksten er drevet af, at Tesla leverede flere biler samtidig med, at gennemsnitsprisen per bil er blevet hævet jævnfør de stigende råvarepriser, fragtpriser, inflation med mere.

Alt i alt levere Tesla 310.048 biler i løbet af de tre måneder. Model 3 og Model Y stod for 95 procent af salgene.

Umiddelbart efter børsens lukketid stiger Tesla-aktien med seks procent i eftermarkedet ovenpå regnskabsnyhederne.

Grundet de seneste covid-nedlukninger i Shanghai har Teslas fabrik i den kinesiske storby været lukket i tre uger. Men med de seneste åbninger af en megafabrik i Austin-texas og i Berlin regner man med, at selskabet vil gøre op for tabet.

Elon Musk har på det seneste haft travlt med et andet sideprojekt - nemlig at overtage Twitter.

For to uger siden købte han omkrin 9 procent af virksomheden. Sidenhedn er han kommet med et bud på omtrent 43 milliarder dollar for det samlede selskab.

Twitters bestyrelse har dog ikke været entydigt vilde med ideen. Dette illustreres blandt andet ved, at man forsøger at indføre nye regler for at holde Elon Musk fra fadet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS