300.000 YouSee-kunder står til markant prisstigning

Flere tusinde fastnetkunder hos YouSee skal til lommerne. Selskabet har annonceret prisstigninger for en lang række kunder på mere end 10 procent.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Regningen hos YouSees mere end 300.000 fastnetkunder kommer til at vokse markant efter sommerferien.

Selskabet har i dag 399.000 fastnetkunder, der kommer til at skulle betale endnu mere for deres abonnement fremover, skriver Finans.

Prisstigningen kommer til at lyde på 20 kroner om måneden. Det er en prisstigning på omkring 12 procent. Dermed lyder prisen for fastnetkunderne fremover på 184 kroner i stedet for 164 kroner om måneden.

"1. juli 2022 justerer vi priserne på dine fastnetabonnementer, hvilket skyldes øgede omkostninger til vores leverandør," lyder forklaringen fra Yousee-ledelsen om prisstigningen ifølge mediet.

Antallet af fastnetkunder er faldet år for år hos det tidligere TDC-selskab YouSee. Det er dog fortsat 285.000 der er private fastnetkunder mens resten er erhvervskunder.

Ved årsskiftede blev TDC Group opsplittet i to selskaber TDC Net og Nuuday. YouSee er i dag en del af Nuuday, der desuden rummer en række andre selskaber som Telmore, Hyper og Eesy.

Prisstigningen kommer på trods af, at TDC i regnskab efter regnskab har vist, at antallet af fastnetkunder styrtdykker. Tidligere finansdirektør for det nu opsplittede selskab har tidligere gjort det klart, at kundeflugten er uundgåelig.

”Det er rigtig, at vores omsætning er faldet, og det vi bare må anerkende og acceptere er, at nogle af vores produkter fundamentalt set er faldende. Fastnettelefoni er et godt eksempel på det,” har Lasse Pilgaard tidligere sagt til Computerworld.

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Asset Information Manager and Data Steward

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S