300.000 YouSee-kunder står til markant prisstigning

Flere tusinde fastnetkunder hos YouSee skal til lommerne. Selskabet har annonceret prisstigninger for en lang række kunder på mere end 10 procent.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Regningen hos YouSees mere end 300.000 fastnetkunder kommer til at vokse markant efter sommerferien.

Selskabet har i dag 399.000 fastnetkunder, der kommer til at skulle betale endnu mere for deres abonnement fremover, skriver Finans.

Prisstigningen kommer til at lyde på 20 kroner om måneden. Det er en prisstigning på omkring 12 procent. Dermed lyder prisen for fastnetkunderne fremover på 184 kroner i stedet for 164 kroner om måneden.

"1. juli 2022 justerer vi priserne på dine fastnetabonnementer, hvilket skyldes øgede omkostninger til vores leverandør," lyder forklaringen fra Yousee-ledelsen om prisstigningen ifølge mediet.

Antallet af fastnetkunder er faldet år for år hos det tidligere TDC-selskab YouSee. Det er dog fortsat 285.000 der er private fastnetkunder mens resten er erhvervskunder.

Ved årsskiftede blev TDC Group opsplittet i to selskaber TDC Net og Nuuday. YouSee er i dag en del af Nuuday, der desuden rummer en række andre selskaber som Telmore, Hyper og Eesy.

Prisstigningen kommer på trods af, at TDC i regnskab efter regnskab har vist, at antallet af fastnetkunder styrtdykker. Tidligere finansdirektør for det nu opsplittede selskab har tidligere gjort det klart, at kundeflugten er uundgåelig.

”Det er rigtig, at vores omsætning er faldet, og det vi bare må anerkende og acceptere er, at nogle af vores produkter fundamentalt set er faldende. Fastnettelefoni er et godt eksempel på det,” har Lasse Pilgaard tidligere sagt til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    DHI A/S

    Senior Software Developer - Backend

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S