Danske pensionskasser vil presse Amazon til åbenhed om skat

Amazons skattebetalinger skal være mere gennemsigtig, mener en række danske pensionskasser, der bakker om et kontroversielt forslag ved den amerikanske gigants generalforsamling senere på måneden.

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger Rymh)

En række danske pensionskasser slutter sig nu til en gruppe investorer, som på Amazons generalforsamling den 25. maj vil foreslå at selskabet skal fremlægge en skatterapport, der giver mere detajlerede oplysninger om Amazons skattebetalinger.

Det skriver Finans.

Blandt de danske pensionsselskaber der bakker om forslaget er Akademikerpension, Pensam, Pension Danmark og Danica.

”Det er et bredt anerkendt problem, at der foregår aggressiv skatteplanlægning. Det udhuler staters mulighed for at løse kriser, hvilket er væsentligt, for at vi kan tjene penge til vores medlemmer på den lange bane. Det bliver vi både presset til og er interesserede i at være med til at løse,2 siger Troels Børrild, chef for bæredygtighed i Akademikerpension til Finans.

Amazon har forsøgt at blokere for at forslaget kan fremsættes på generalforsamlingen, men de amerikanske børsmyndigheder har givet grønt lys for, at forslaget kan blive fremsat.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job