Danske pensionskasser vil presse Amazon til åbenhed om skat

Amazons skattebetalinger skal være mere gennemsigtig, mener en række danske pensionskasser, der bakker om et kontroversielt forslag ved den amerikanske gigants generalforsamling senere på måneden.

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger Rymh)

En række danske pensionskasser slutter sig nu til en gruppe investorer, som på Amazons generalforsamling den 25. maj vil foreslå at selskabet skal fremlægge en skatterapport, der giver mere detajlerede oplysninger om Amazons skattebetalinger.

Det skriver Finans.

Blandt de danske pensionsselskaber der bakker om forslaget er Akademikerpension, Pensam, Pension Danmark og Danica.

”Det er et bredt anerkendt problem, at der foregår aggressiv skatteplanlægning. Det udhuler staters mulighed for at løse kriser, hvilket er væsentligt, for at vi kan tjene penge til vores medlemmer på den lange bane. Det bliver vi både presset til og er interesserede i at være med til at løse,2 siger Troels Børrild, chef for bæredygtighed i Akademikerpension til Finans.

Amazon har forsøgt at blokere for at forslaget kan fremsættes på generalforsamlingen, men de amerikanske børsmyndigheder har givet grønt lys for, at forslaget kan blive fremsat.

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job