Danske pensionskasser vil presse Amazon til åbenhed om skat

Amazons skattebetalinger skal være mere gennemsigtig, mener en række danske pensionskasser, der bakker om et kontroversielt forslag ved den amerikanske gigants generalforsamling senere på måneden.

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger Rymh)

En række danske pensionskasser slutter sig nu til en gruppe investorer, som på Amazons generalforsamling den 25. maj vil foreslå at selskabet skal fremlægge en skatterapport, der giver mere detajlerede oplysninger om Amazons skattebetalinger.

Det skriver Finans.

Blandt de danske pensionsselskaber der bakker om forslaget er Akademikerpension, Pensam, Pension Danmark og Danica.

”Det er et bredt anerkendt problem, at der foregår aggressiv skatteplanlægning. Det udhuler staters mulighed for at løse kriser, hvilket er væsentligt, for at vi kan tjene penge til vores medlemmer på den lange bane. Det bliver vi både presset til og er interesserede i at være med til at løse,2 siger Troels Børrild, chef for bæredygtighed i Akademikerpension til Finans.

Amazon har forsøgt at blokere for at forslaget kan fremsættes på generalforsamlingen, men de amerikanske børsmyndigheder har givet grønt lys for, at forslaget kan blive fremsat.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job