Thor Gøtz stopper som dansk landechef for Motorola: Skifter til OnePlus i nyoprettet stilling som landechef

Teleprofilen Thor Gøtz skifter efter mere end fem år som dansk landechef for Motorola til konkurrenten OnePlus.

Artikel top billede

(Foto: OnePlus/PR)

Thor Gøtz stopper efter mere end fem år i spidsen for Motorolas danske forretning og skifter istedet til en nyoprettet stilling som dansk landechef for kinesiske OnePlus.

Her får han til opgave at få OnePlus til at vokse på det danske marked - blandt andet ved at øge kendskabsgraden.

41-årige Thor Gøtz har allerede en del erfaring med at arbejde for kinesiske teleselskaber.

Han har været landechef for Motorola siden 2017, men var før sin tid i Motorola ansat i kinesiske Huaweis danske forretning gennem en årrække.

Her sluttede han som landechef for den danske forretning.

Thor Gøtz meddeler, at målet med stillingen i OnePlus er at føre OnePlus op blandt de stærkeste smartphones-brands herhjemme.

“OnePlus er en vanvittig spændende virksomhed med anmelderroste produkter og en helt ny måde at gå til markedet på. Jeg glæder mig til at være med til yderligere at styrke brandet og kendskabsgrad i Danmark, og jeg vil arbejde målrettet for at gøre OnePlus til ét af de tre stærkeste smartphone brands,” meddeler han.

For tiden er de to største mobilbrands herhjemme Apple og Samsung.

Læses lige nu

    Annonce

    PensionDanmark

    Digital Risk Manager til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til Servicedesk Aalborg

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglærer til teknisk efteruddannelse

    Region Sjælland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S