Hiper-brugere har fået internetadgangen tilbage: ”Fejlen ser ud til at være løst”

Bredbåndsselskabet har nu fået udbedret den fejl, der førte til et landsdækkende nedbrud, som varede store dele af onsdagen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det TDC-ejede bredbåndsselskab Hiper var onsdag ramt af et nedbrud, der varede i et halvt døgn.

Men nu er kundernes internetforbindelsen blevet genetableret meddeler selskabet.

”Fejlen ser ud til at være løst, men vi holder nøje øje med vores netværk for at sikre, at fejlen ikke dukker op igen. Vi beklager endnu en gang de gener, der har været,” skriver selskabet i sin driftsstatus onsdag aften.

Nedbruddet fandt sted tidligt om morgenen eller i løbet af natten onsdag, og allerede klokken 05:48 registrerede Hiper fejlen i en opdatering på sin hjemmeside.

Fejl i netværkskomponent

Senere onsdag oplyste Hiper til Computerworld, at nedbruddet skyldtes en fejl i en netværkskomponent.

“Det jeg kan sige er, at vi arbejder på højtryk for at få udbedret fejlen. Mig bekendt er fejlen lokaliseret, og lige nu arbejder vi på at få det hele op og køre igen,” sagde selskabets presseansvarlige Emil Lohse til Computerworld.

I løbet af dagen fik flere og flere kunder reetableret deres internetadgang, men først klokken 17.54 kunne selskabet meddele at alle kunder havde fået reetableret deres adgang til nettet.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S