Vestager overvejer nyt tiltag: It-virksomheder kan blive tvunget til at betale for datatrafik

Margrete Vestager kan være på vej med et nyt EU-tiltag, der betyder, at verdens helt store it-selskaber skal betale for deres brug af teleinfrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / EU-Kommissionen)

Verden største tech-virksomheder står for en kæmpe stor del af verdens dataforbrug.

Men ifølge Berlingske mener EU’s konkurrencekommissær Margrethe Vestager ikke, at de i tilstrækkelig grad bidrager til den bagvedliggende infrastruktur, der gør datatrafikken mulig.

Derfor overvejer hun i øjeblikket et nyt tiltag, der kan tvinge virksomheder som Microsoft, Apple, Amamazon, Google, Facebook og Netflix til at betale og dermed understøtte telenettet.

”Jeg mener, at der her er et spørgsmål, som vi er nødt til at overveje med et stort fokus, og det er spørgsmålet om et fair bidrag til telekommunikationsnettene,” sagde hun ifølge Berlingske i forbindelse med annonceringen af en ny monopolsag mod Apples betalingsløsning, Apple Pay.

Ifølge Margrethe Vestager overvejer hun sammen med kommisssionen i øjeblikket, hvordan sådan et bidrag til den digitale infrastruktur kan blive muliggjort.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S