Vestager overvejer nyt tiltag: It-virksomheder kan blive tvunget til at betale for datatrafik

Margrete Vestager kan være på vej med et nyt EU-tiltag, der betyder, at verdens helt store it-selskaber skal betale for deres brug af teleinfrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / EU-Kommissionen)

Verden største tech-virksomheder står for en kæmpe stor del af verdens dataforbrug.

Men ifølge Berlingske mener EU’s konkurrencekommissær Margrethe Vestager ikke, at de i tilstrækkelig grad bidrager til den bagvedliggende infrastruktur, der gør datatrafikken mulig.

Derfor overvejer hun i øjeblikket et nyt tiltag, der kan tvinge virksomheder som Microsoft, Apple, Amamazon, Google, Facebook og Netflix til at betale og dermed understøtte telenettet.

”Jeg mener, at der her er et spørgsmål, som vi er nødt til at overveje med et stort fokus, og det er spørgsmålet om et fair bidrag til telekommunikationsnettene,” sagde hun ifølge Berlingske i forbindelse med annonceringen af en ny monopolsag mod Apples betalingsløsning, Apple Pay.

Ifølge Margrethe Vestager overvejer hun sammen med kommisssionen i øjeblikket, hvordan sådan et bidrag til den digitale infrastruktur kan blive muliggjort.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

Københavnsområdet

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Banedanmark

Projektleder til IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job