Vestager med globalt opråb: Konkurrence-myndigheder foren jer

Verdens konkurrencemyndigheder skal være endnu bedre til at samarbejde, hvis de skal sikre at tech-giganter som Apple, Amazon og Google ikke misbruger deres dominerende markedspositioner, lyder det Margrethe Vestager.

Artikel top billede

(Foto: © EU/Aurore Martignoni / Aurore Martignoni)

EU’s konkurrencekommissær Magrethe Vestager kommer nu med et opråb til konkurrencemyndigheder i hele verden, der ifølge hende skal blive bedre til samarbejde, hvis der skal sikres fair konkurrence i tech-branchen.

”Tæt samarbejde er nødvendigt, fordi der kommer i fremtiden ikke til at skorte på arbejde eller på tjenester og adfærd, som skal granskes,” sagde hun ifølge nyhedsbureauet Reuters torsdag, da hun deltog i en konference, som det tyske konkurrencemyndigheder afholdt.

Ifølge Vestager er der en overhængende risiko for, at store tech-giganter som Alphabet, Apple, Amazon og Meta kommer til at udnytte uenigheder eller forskelle i regler og håndhævelsen af dem, hvis ikke konkurrencemyndighederne i hele verden bliver bedre til at samarbejde.

”Det er i sagens natur sådan, at jo mere de internationale konkurrencemyndigheder er i stand til at harmonisere deres tilgang, jo færre muligheder er det for at globale tech-giganter kan udnytte forskelle i den måde, som reglerne bliver håndhævet på,” sagde hun ifølge Reuters.

Har ført hård kurs

I sin tid som konkurrencekommissær har Margrethe Vestager stået for en hård linje over for tech-giganterne, som hun har været med til at føre adskillige sager, der har ført til bøder i milliardklassen.

Så sent som i denne uge åbnede EU med Margrethe Vestager i spidsen en kæmpesag mod Apple, der ifølge den danske EU-kommissær har haft en unfair konkurrencefordel på markedet for digitale betalingsløsninger, fordi Apple Pay er den eneste betalingsløsning på Apples iPhone, som har adgang til telefonens indbyggede NFC-chip.

Læses lige nu

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job