IBM vil være klar med 4.000 qubit kvante-computer i 2025: Vil kunne anvendes til løsning af store problemstillinger i industrien

IBM vil senest i 2025 være klar med sin første 4.000 qubit kvantecomputer, som nu er på vej ud af eksperimentalfasen og indenfor et par år vil kunne begynde at blive anvendt i praksis. Se her til hvad.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

IBM følger den roadmap til udvikling af kvantecomputere, som selskabet præsenterede for et par år siden.

Det betyder, at IBM er ret sikker på, at selskabet inden for de kommende par år vil kunne præsentere en brugbar og konkret kvantecomputer, som vil kunne anvendes til konkrete formål.

IBM meddeler, at selskabet regner med at kunne levere end 4.000+ qubit kvantecomputer i 2025.

På den netop afviklede IBM Think-konference giver det ifølge topchef Arvind Krishna store muligheder for industrien.

For eksempel vil producenter af elektriske biler inden for ganske få år kunne anvende kvante-computere til at analysere materialer til udvikling af bedre batterier.

De kraftige computere vil også eksempelvis kunne anvendes til at beregne, hvordan man i kan spare vægt og samtidig skabe stærkere konstruktioner.

Kvantecomputere vil også kunne anvendes til at udvikle eksempelvis søgemaskiner til at blive langt bedre end det er tilfældet i dag, forbedre algoritmer, beregner optimerings-scenarier og mange andre ting.

“I takt med at vi begynder at nærme os 4.000 qubits, begynder mange af disse problemer at komme inden for rækkevide af kvante-computere,” siger Arvind Krishna.

IBM sigter efter, at selskabets kvantecomputer lidt længere fremme - nemlig mellem 2025 og 2030 - vil være klar til at løse endnu mere komplekse problemer - eksempelvis inden for udvikling af medicin og lignende.

Ifølge Arvind Krishna samarbejder IBM for tiden med flere store biotech-selskaber.

“Covid-vaccinerne har lært mange af dem, at computer-beregninger kan være med til at udvikle medicin meget hurtigere. De har alle set, hvad ‘computation’ kan gøre. Og det er klart, at flere af dem nu tænker videre i retning af, hvad der så kan lade sig gøre med kvante-computere,” siger Aevind Krishna.

IBM meddelte i 2020, at selskabet inden 2023 ville være klar med en 1.121 qubit-computer.

Målet er at bygge en kvantecomputer på en million qubit.

IBM har længe regnet de 1.000 qubit for at være det punkt, hvor kvantecomputerne for alvor kan anvendes til kommerciel brug.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)