IBM vil være klar med 4.000 qubit kvante-computer i 2025: Vil kunne anvendes til løsning af store problemstillinger i industrien

IBM vil senest i 2025 være klar med sin første 4.000 qubit kvantecomputer, som nu er på vej ud af eksperimentalfasen og indenfor et par år vil kunne begynde at blive anvendt i praksis. Se her til hvad.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

IBM følger den roadmap til udvikling af kvantecomputere, som selskabet præsenterede for et par år siden.

Det betyder, at IBM er ret sikker på, at selskabet inden for de kommende par år vil kunne præsentere en brugbar og konkret kvantecomputer, som vil kunne anvendes til konkrete formål.

IBM meddeler, at selskabet regner med at kunne levere end 4.000+ qubit kvantecomputer i 2025.

På den netop afviklede IBM Think-konference giver det ifølge topchef Arvind Krishna store muligheder for industrien.

For eksempel vil producenter af elektriske biler inden for ganske få år kunne anvende kvante-computere til at analysere materialer til udvikling af bedre batterier.

De kraftige computere vil også eksempelvis kunne anvendes til at beregne, hvordan man i kan spare vægt og samtidig skabe stærkere konstruktioner.

Kvantecomputere vil også kunne anvendes til at udvikle eksempelvis søgemaskiner til at blive langt bedre end det er tilfældet i dag, forbedre algoritmer, beregner optimerings-scenarier og mange andre ting.

“I takt med at vi begynder at nærme os 4.000 qubits, begynder mange af disse problemer at komme inden for rækkevide af kvante-computere,” siger Arvind Krishna.

IBM sigter efter, at selskabets kvantecomputer lidt længere fremme - nemlig mellem 2025 og 2030 - vil være klar til at løse endnu mere komplekse problemer - eksempelvis inden for udvikling af medicin og lignende.

Ifølge Arvind Krishna samarbejder IBM for tiden med flere store biotech-selskaber.

“Covid-vaccinerne har lært mange af dem, at computer-beregninger kan være med til at udvikle medicin meget hurtigere. De har alle set, hvad ‘computation’ kan gøre. Og det er klart, at flere af dem nu tænker videre i retning af, hvad der så kan lade sig gøre med kvante-computere,” siger Aevind Krishna.

IBM meddelte i 2020, at selskabet inden 2023 ville være klar med en 1.121 qubit-computer.

Målet er at bygge en kvantecomputer på en million qubit.

IBM har længe regnet de 1.000 qubit for at være det punkt, hvor kvantecomputerne for alvor kan anvendes til kommerciel brug.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S