Kæmpe-batalje slut efter 10 år: Oracle skal betale 21 milliarder kroner i erstatning til HPE

Oracle skal betale 21 milliarder kroner til HPE i erstatning for kontrakt-brud, lyder ny dom, som endegyldigt afslutter den mere end 10 år lange batalje.

Artikel top billede

(Foto: Oracle/PR)

Efter mere end 10 års ballade, afslutter den amerikanske højesteret nu en gang for alle en langvarig fejde mellem HPE og Oracle.

Det sker med en klar dom, som nu betyder, at Oracle skal lægge tre milliarder dollar - godt 21 milliarder kroner - på bordet i erstatning til HPE for kontraktbrud.

HPE - dengang Hewlett-Packard - sagsøgte Oracle i sommeren 2011.

Det skyldtes, at Oracle dengang pludselig besluttede, at selskabet ikke længere ville understøtte Intels Itanium-processorer til sine databaser.

Dengang var Itanium - som aldrig blev den store succes - stort set udfaset. Men Hewlett-Packard anvendte dem i en række af sine high end-servere.

Hewlett-Packard sagsøgte Oracle i 2011 med påstand om, at Oracle var kontraktligt forpligtet til at fortsætte med at understøtte Itanium-chippen.

Den holdning delte den første retsinstans, der kiggede på sagen i 2012. Her blev Oracle beordret til at fortsætte med at udgive software-versioner til Itanium indtil HP selv udfasede chippen.

Du finder hele dommen fra den amerikanske højesteret her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S