Storsælgende forfatter om kommende Musk-bog: Som at drikke fra en brandslange

Største udfordring ved arbejdet med kommende biografi om Elon Musk er ifølge forfatter Walter Isaacson, at der sker så meget omkring manden, at han konstant skal vælge gode historier fra.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Som tidligere chef for CNN og med et hav af roste biografier under bæltet er det i reglen værd at holde øje med, hvad den amerikanske journalist Walter Isaacson beskæftiger sig med.

Tidligere har han blandt mange andre skrevet om Albert Einstein, Leonardo da Vinco, Henry Kissinger og senest om en af genteknologiens frontløbere, nobelprisvinderen Jennifer Doudna.

Mest kendt herhjemme er nok Walter Isaacsons biografi om Steve Jobs, som han – efter mere end 40 interviews med hovedpersonen selv – udgav få uger efter Apple-stifterens død. Men der er god grund til at tro, at næste udgivelse også kommer til at klare sig hæderligt.

Den handler om Elon Musk og bygger på talrige interviews med Musk, som Isaacson jævnligt har fulgt på rejser og arbejdsdage siden midten af sidste år.

Desuden har forfatteren talt med mere end 200 personer, der enten har eller har haft noget at gøre med den farverige iværksætter og mangemilliardær, der som bekendt aktuelt prøver at købe Twitter.

Det skal nok blive interessant. Musk har trods alt revolutioneret både rumfarts- og automobilbranchen, har et farverigt privatliv og var angiveligt rollemodel for Robert Downey Jr., da han skulle portrættere Tony Stark / Iron Man.

Ifølge et nyligt interview med Walter Isaacson i New York Times er der med Musks excentriske og hyperaktive personlighed så rigeligt at tage af, når man skal skrive om manden, at det svarer til at slukke tørsten fra en brandslange.

På den anden side vurderer Isaacson også, at en vis del af Musks undertiden rablende personlighed er spil for galleriet: ”I don’t think he’s as random as he allows himself to appear. I think it’s much more thought through.”

Walter Isaacsons biografi om Elon Musk udkommer på forlaget Simon & Schuster. Udgivelsesdatoen er ikke offentliggjort endnu.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network