Nu afgør EU om Europa fremover skal have én eneste opladerport til elektroniske enheder

I dag går de - med al sandsynlighed - sidste forhandlinger i gang om, hvordan nye regler for ensretning af opladeporte i EU skal se ud.

Artikel top billede

I dag, 7. juni, skal EUs politikere bestemme, om drømmen om én fælles opladningsport skal blive til virkelighed i alle 27 medlemslande fremover.

Ensretningen på opladerstik skal blandt andet være med til at nedbringe mængden af elektronisk affald og desuden frigøre smartphone-brugere for at skulle købe nyt når der skiftes elektonisk udstyr.

Forslaget om én opladeport, som efterhånden har mere end 10 år på bagen i EU-Kommissionen, blev dengang fremsat efter iPhone- og Android-brugere klagede over at skulle bruge forskellige opladere til deres telefoner.

En af de største kritikere mod forslaget om ladeport-ensretning er elektronikproducenten Apple, hvor en del af forretningens omsætningen kommer af de specifikke Apple-opladere, der kun passer til Apple-produkter.

Den opladeport, som elektroniske enheder skal være kompatibel med i fremtiden, hvis forslaget går igennem bliver med al sandsynlighed USB-C-stikket som går til mange Android-enheder i dag.

Standard-opladeren skal ifølge seneste lovforslag, der blev fremsat i 2021 kunne gå i alle smartphones, tablets, kameraer, hovedtelefoner, bærbare højtalere og håndholdte spilkonsoller i EU.

Apple har ifølge Reuters ikke været tilgængelig for en kommentar på forslaget, der behandles i EU i dag.

God har virksomheden tidligere sagt, at ensretningen netop kan komme til at skabe store bjerge af elektronisk affald, da nogen opladere dermed ikke fremover vil kunne bruges.

En del af de forslag der i dag skal forhandles om er også, om ensretningen skal udviddes til bærbare computere og dermed påvirke endnu flere enhedsproducenter.

Den såkaldte trilogforhandling i dag vil sandsynligvis blive den sidste inden en endelig beslutning på tværs af EU's tre lovgivende instanser.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks