Nu afgør EU om Europa fremover skal have én eneste opladerport til elektroniske enheder

I dag går de - med al sandsynlighed - sidste forhandlinger i gang om, hvordan nye regler for ensretning af opladeporte i EU skal se ud.

Artikel top billede

I dag, 7. juni, skal EUs politikere bestemme, om drømmen om én fælles opladningsport skal blive til virkelighed i alle 27 medlemslande fremover.

Ensretningen på opladerstik skal blandt andet være med til at nedbringe mængden af elektronisk affald og desuden frigøre smartphone-brugere for at skulle købe nyt når der skiftes elektonisk udstyr.

Forslaget om én opladeport, som efterhånden har mere end 10 år på bagen i EU-Kommissionen, blev dengang fremsat efter iPhone- og Android-brugere klagede over at skulle bruge forskellige opladere til deres telefoner.

En af de største kritikere mod forslaget om ladeport-ensretning er elektronikproducenten Apple, hvor en del af forretningens omsætningen kommer af de specifikke Apple-opladere, der kun passer til Apple-produkter.

Den opladeport, som elektroniske enheder skal være kompatibel med i fremtiden, hvis forslaget går igennem bliver med al sandsynlighed USB-C-stikket som går til mange Android-enheder i dag.

Standard-opladeren skal ifølge seneste lovforslag, der blev fremsat i 2021 kunne gå i alle smartphones, tablets, kameraer, hovedtelefoner, bærbare højtalere og håndholdte spilkonsoller i EU.

Apple har ifølge Reuters ikke været tilgængelig for en kommentar på forslaget, der behandles i EU i dag.

God har virksomheden tidligere sagt, at ensretningen netop kan komme til at skabe store bjerge af elektronisk affald, da nogen opladere dermed ikke fremover vil kunne bruges.

En del af de forslag der i dag skal forhandles om er også, om ensretningen skal udviddes til bærbare computere og dermed påvirke endnu flere enhedsproducenter.

Den såkaldte trilogforhandling i dag vil sandsynligvis blive den sidste inden en endelig beslutning på tværs af EU's tre lovgivende instanser.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job