Nu afgør EU om Europa fremover skal have én eneste opladerport til elektroniske enheder

I dag går de - med al sandsynlighed - sidste forhandlinger i gang om, hvordan nye regler for ensretning af opladeporte i EU skal se ud.

Artikel top billede

I dag, 7. juni, skal EUs politikere bestemme, om drømmen om én fælles opladningsport skal blive til virkelighed i alle 27 medlemslande fremover.

Ensretningen på opladerstik skal blandt andet være med til at nedbringe mængden af elektronisk affald og desuden frigøre smartphone-brugere for at skulle købe nyt når der skiftes elektonisk udstyr.

Forslaget om én opladeport, som efterhånden har mere end 10 år på bagen i EU-Kommissionen, blev dengang fremsat efter iPhone- og Android-brugere klagede over at skulle bruge forskellige opladere til deres telefoner.

En af de største kritikere mod forslaget om ladeport-ensretning er elektronikproducenten Apple, hvor en del af forretningens omsætningen kommer af de specifikke Apple-opladere, der kun passer til Apple-produkter.

Den opladeport, som elektroniske enheder skal være kompatibel med i fremtiden, hvis forslaget går igennem bliver med al sandsynlighed USB-C-stikket som går til mange Android-enheder i dag.

Standard-opladeren skal ifølge seneste lovforslag, der blev fremsat i 2021 kunne gå i alle smartphones, tablets, kameraer, hovedtelefoner, bærbare højtalere og håndholdte spilkonsoller i EU.

Apple har ifølge Reuters ikke været tilgængelig for en kommentar på forslaget, der behandles i EU i dag.

God har virksomheden tidligere sagt, at ensretningen netop kan komme til at skabe store bjerge af elektronisk affald, da nogen opladere dermed ikke fremover vil kunne bruges.

En del af de forslag der i dag skal forhandles om er også, om ensretningen skal udviddes til bærbare computere og dermed påvirke endnu flere enhedsproducenter.

Den såkaldte trilogforhandling i dag vil sandsynligvis blive den sidste inden en endelig beslutning på tværs af EU's tre lovgivende instanser.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S