Bredbåndspuljen er åbnet for ansøgninger: 40.000 danske adresser kan få del i puljens 100 millioner kroner - se dem her

Bredbåndspuljen 2022 åbner for ansøgninger fra fællesskaber eller enkelt-adresser, der vil have del i puljens 100 millioner kroner til etablering af bredbånd.

Artikel top billede

(Foto: Styrelsen for Digitalisering og Infrastruktur)

Bredbåndspuljen er mandag åbnet og er nu klar til at modtage ansøgninger fra danske fællesskaber og sammenslutninger, som har brug for økonomisk bistand til etablering af bredbånd.

Bredbåndspuljen blev oprettet i 2016 og har årligt bestået af omkring 100 millioner kroner, som er blevet fordelt til etablerings-projekter af bredbånd rundt omkring i landet.

Også i år består puljen af 100 millioner kroner.

“Der er omkring 40.000 adresser, hvor udsigten til at få adgang til hurtigt bredbånd er så dårlig, at de har mulighed for at slå sig sammen i lokalområdet og søge om tilskud,” meddeler Styrelsen for Dataforsyning og Infrastruktur, der netop har overtaget opgaven fra Energistyrelsen.

For første gang har staten afsat en del af pengene - nemlig 20 millioner kroner - til at få etableret bredbånd til de omkring 2.400 adresser herhjemme, som ligger så isoleret, at de ikke har mulighed for at deltage i fælles bredbånds-projekter.

Disse 2.400 adresser vil snarest modtage et brev fra Styrelsen for Dataforsyning og Infrastruktur med oplysninger om, hvordan de kan søge puljen.

De sidste 80 millioner kroner er afsat til bredbåndsprojekter, hvor husstande slår sig sammen i fælles projekter.

Hver adresse skal her selv lægge mindst 2.000 kroner på bordet i egenbetaling, mens bredbånds-udbyderen, som står for projektet, skal lægge mindst 4.000 kroner på bordet per adresse.

Du kan se, om din adresse er en af de 40.000 adresser, der er dækket af Bredbåndspuljen 2022, ved at klikke her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S