Apples kommende iPad ser ud til at være skræddersyet til EU’s krav

Den næste generation af Apples mest prisvenlige iPad vil efterleve EU’s krav til USB-standard

Artikel top billede

I den kommende budget-iPad vil man med al sandsynlighed finde en USB-C port og en Apple A14 processor. Ligesom i iPad Air årgang 2020 ovenover.

Dagene synes at være talte for Apple-tablets der fortsat benytter sig af Apples sejlivede Lightning-port til at lade op eller overføre data.

Ifølge Apple-mediet 9to5mac bliver den næste revision af Apple iPad, den 10. generation og afløseren til den eneste tilbageværende iPad med Lightning-stik i handlen, født med USB-stik.

Dermed vil den ­nye generation møde EU’s krav om at fungere med den vidt udbredte USB-C port. For iPad brugerne vil det også betyde at den nye iPad vil fungere i samspil med den voksende skare af USB-C baseret tilbehør.

Den kommende iPad vil fortsat indtage en plads i bunden af Apple iPad-sortiment, som får Pro-modeller i toppen, Air og mini-modeller i midten og nu en ny iPad i bunden.

Ifølge mediet vil det afspejle sig i skærmen, som ganske vist vil vokse lidt i forhold til de 10,2 tommer der bydes i dag, muligvis til 10,5 tommer, men her vil være mere matte, da der hverken er DCI-P3 farvesupport eller mini-LED bagbelysning.

Inde i motorrummet bliver det en A14 Bionic chip, der driver enheden frem – den samme der i dag driver den afgående iPad Air årgang 2020 frem og som skulle være omkring 30 procent hurtigere end den A13 der findes den nuværende budget-iPad. Samtidig giver den nye chip mulighed for 5G-mobilforbindelse.

Mens Apple løfter bundniveauet for sin iPad-familie, er der også en helt ny familie af kæmpe-tablets under opsejling ifølge flere kilder tæt på selskabets underleverandører. Dem kan du læse om her:

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Software Developer - Backend

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest