Garvede politifolk advarer: Ny logningsregler kan føre til flere uopklarede forbrydelser

Nye logningsregler kan få alvorlige konsekvenser for det danske politis mulighed for at opklare forbrydelser om grov kriminalitet, lyder det fra tre garvede efterforskere.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Tre garvede danske efterforskere, der har stået i spidsen for efterforskningen af talrige drabssager, advarer nu om, at de ændringer, der er på vej i de danske logningsregler, kan få noget nær katastrofale konsekvenser for politiets muligheder for at opklare grov kriminalitet.

Det skriver Jyllands-Posten.

Det er en EU-dom, der faldt 5. april i år, som nu spænder ben for politiet mulighed for at indhente loggede teledata.

I loven vurderede en EU-domstol, at de irske myndigheders udifferentierede logning krænkede borgernes ret til privatliv.

Har allerede fået konsekvenser

Brancheorganisationen Teleindustrien har tidligere fortalt, at dommen allerede har haft konsekvenser for politiets adgang til teledata.

“Helt konkret betyder det, at vi ikke længere må udlevere data, der er blevet indsamlet ved generel og udifferentieret logning, i forbindelse med sager om grov kriminalitet. De bliver nu alene udleveret i sager, der handler om statens sikkerhed,” sagde Jakob Willer, direktør for Teleindustrien, til Computerworld tidligere på året.

Justitsministeriet har efterfølgende meddelt, at regeringen efter sommerferien vil fremsætte en ny lovgivning, der vil være i overenstemmelse med EU-retten.

Det vil sige, at den generelle og udifferentierede logning kun må tages i brug, når der et spørgsmål om national sikkerhed.

Færre sager bliver opklaret

De nye regler kan meget vel betyde, at færre danske sager om alvorlige kriminalitet bliver opklarer, lyder advarslen fra tidligere drabschef i Københavns Politi, Jens Møller Jensen.

“Jeg tænker helt konkret, at det kan blive afgørende for, at der vil være enkelte sager, der ikke bliver opklaret,” siger han til Jyllands-Posten.

Lignende vurderinger kommer fra Bent Isager-Nielsen, tidligere chef fra Rigspolitiets Rejseholdet, og Kurt Kragh, tidligere efterforskningsleder hos Rigspolitiets Rejsehold.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S