Garvede politifolk advarer: Ny logningsregler kan føre til flere uopklarede forbrydelser

Nye logningsregler kan få alvorlige konsekvenser for det danske politis mulighed for at opklare forbrydelser om grov kriminalitet, lyder det fra tre garvede efterforskere.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Tre garvede danske efterforskere, der har stået i spidsen for efterforskningen af talrige drabssager, advarer nu om, at de ændringer, der er på vej i de danske logningsregler, kan få noget nær katastrofale konsekvenser for politiets muligheder for at opklare grov kriminalitet.

Det skriver Jyllands-Posten.

Det er en EU-dom, der faldt 5. april i år, som nu spænder ben for politiet mulighed for at indhente loggede teledata.

I loven vurderede en EU-domstol, at de irske myndigheders udifferentierede logning krænkede borgernes ret til privatliv.

Har allerede fået konsekvenser

Brancheorganisationen Teleindustrien har tidligere fortalt, at dommen allerede har haft konsekvenser for politiets adgang til teledata.

“Helt konkret betyder det, at vi ikke længere må udlevere data, der er blevet indsamlet ved generel og udifferentieret logning, i forbindelse med sager om grov kriminalitet. De bliver nu alene udleveret i sager, der handler om statens sikkerhed,” sagde Jakob Willer, direktør for Teleindustrien, til Computerworld tidligere på året.

Justitsministeriet har efterfølgende meddelt, at regeringen efter sommerferien vil fremsætte en ny lovgivning, der vil være i overenstemmelse med EU-retten.

Det vil sige, at den generelle og udifferentierede logning kun må tages i brug, når der et spørgsmål om national sikkerhed.

Færre sager bliver opklaret

De nye regler kan meget vel betyde, at færre danske sager om alvorlige kriminalitet bliver opklarer, lyder advarslen fra tidligere drabschef i Københavns Politi, Jens Møller Jensen.

“Jeg tænker helt konkret, at det kan blive afgørende for, at der vil være enkelte sager, der ikke bliver opklaret,” siger han til Jyllands-Posten.

Lignende vurderinger kommer fra Bent Isager-Nielsen, tidligere chef fra Rigspolitiets Rejseholdet, og Kurt Kragh, tidligere efterforskningsleder hos Rigspolitiets Rejsehold.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect