Garvede politifolk advarer: Ny logningsregler kan føre til flere uopklarede forbrydelser

Nye logningsregler kan få alvorlige konsekvenser for det danske politis mulighed for at opklare forbrydelser om grov kriminalitet, lyder det fra tre garvede efterforskere.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Tre garvede danske efterforskere, der har stået i spidsen for efterforskningen af talrige drabssager, advarer nu om, at de ændringer, der er på vej i de danske logningsregler, kan få noget nær katastrofale konsekvenser for politiets muligheder for at opklare grov kriminalitet.

Det skriver Jyllands-Posten.

Det er en EU-dom, der faldt 5. april i år, som nu spænder ben for politiet mulighed for at indhente loggede teledata.

I loven vurderede en EU-domstol, at de irske myndigheders udifferentierede logning krænkede borgernes ret til privatliv.

Har allerede fået konsekvenser

Brancheorganisationen Teleindustrien har tidligere fortalt, at dommen allerede har haft konsekvenser for politiets adgang til teledata.

“Helt konkret betyder det, at vi ikke længere må udlevere data, der er blevet indsamlet ved generel og udifferentieret logning, i forbindelse med sager om grov kriminalitet. De bliver nu alene udleveret i sager, der handler om statens sikkerhed,” sagde Jakob Willer, direktør for Teleindustrien, til Computerworld tidligere på året.

Justitsministeriet har efterfølgende meddelt, at regeringen efter sommerferien vil fremsætte en ny lovgivning, der vil være i overenstemmelse med EU-retten.

Det vil sige, at den generelle og udifferentierede logning kun må tages i brug, når der et spørgsmål om national sikkerhed.

Færre sager bliver opklaret

De nye regler kan meget vel betyde, at færre danske sager om alvorlige kriminalitet bliver opklarer, lyder advarslen fra tidligere drabschef i Københavns Politi, Jens Møller Jensen.

“Jeg tænker helt konkret, at det kan blive afgørende for, at der vil være enkelte sager, der ikke bliver opklaret,” siger han til Jyllands-Posten.

Lignende vurderinger kommer fra Bent Isager-Nielsen, tidligere chef fra Rigspolitiets Rejseholdet, og Kurt Kragh, tidligere efterforskningsleder hos Rigspolitiets Rejsehold.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S