Garvede politifolk advarer: Ny logningsregler kan føre til flere uopklarede forbrydelser

Nye logningsregler kan få alvorlige konsekvenser for det danske politis mulighed for at opklare forbrydelser om grov kriminalitet, lyder det fra tre garvede efterforskere.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Tre garvede danske efterforskere, der har stået i spidsen for efterforskningen af talrige drabssager, advarer nu om, at de ændringer, der er på vej i de danske logningsregler, kan få noget nær katastrofale konsekvenser for politiets muligheder for at opklare grov kriminalitet.

Det skriver Jyllands-Posten.

Det er en EU-dom, der faldt 5. april i år, som nu spænder ben for politiet mulighed for at indhente loggede teledata.

I loven vurderede en EU-domstol, at de irske myndigheders udifferentierede logning krænkede borgernes ret til privatliv.

Har allerede fået konsekvenser

Brancheorganisationen Teleindustrien har tidligere fortalt, at dommen allerede har haft konsekvenser for politiets adgang til teledata.

“Helt konkret betyder det, at vi ikke længere må udlevere data, der er blevet indsamlet ved generel og udifferentieret logning, i forbindelse med sager om grov kriminalitet. De bliver nu alene udleveret i sager, der handler om statens sikkerhed,” sagde Jakob Willer, direktør for Teleindustrien, til Computerworld tidligere på året.

Justitsministeriet har efterfølgende meddelt, at regeringen efter sommerferien vil fremsætte en ny lovgivning, der vil være i overenstemmelse med EU-retten.

Det vil sige, at den generelle og udifferentierede logning kun må tages i brug, når der et spørgsmål om national sikkerhed.

Færre sager bliver opklaret

De nye regler kan meget vel betyde, at færre danske sager om alvorlige kriminalitet bliver opklarer, lyder advarslen fra tidligere drabschef i Københavns Politi, Jens Møller Jensen.

“Jeg tænker helt konkret, at det kan blive afgørende for, at der vil være enkelte sager, der ikke bliver opklaret,” siger han til Jyllands-Posten.

Lignende vurderinger kommer fra Bent Isager-Nielsen, tidligere chef fra Rigspolitiets Rejseholdet, og Kurt Kragh, tidligere efterforskningsleder hos Rigspolitiets Rejsehold.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S