Teleselskaberne ånder lettet op: Nu ændres de omstridte logningsregler

I telebranchen er der tilfredshed med, at Justitsministeriet planlægger at ændre i den helt nye logningslov.

Artikel top billede

En EU-dom får nu Justitsministeriet til at ændre på den blot to måneder gamle logningslov.

Ændringerne bliver ifølge Berlingske modtaget positivt af den danske telebranche, der tidligere har udtrykt frustrationer over skulle bruge ressourcer på at navigere i de skiftende love og regler på området.

“Vi synes, at det er godt, hvad man gør nu. Vi står et bedre sted nu, end vi har gjort før,” siger Jakob Willer, direktør for interesseorganisationen Teleindustrien i Danmark, til Berlingske.

Nye regler efter sommerferien
De nye regler vil ifølge Jakob Willer præcisere, at såkaldt generel og udifferentieret logning kun må bruges, når det er spørgsmål om national sikkerhed.

Justitsministeriet vil derfor efter sommerferien fremsætte et lovforslag at ændre retsplejelovens regler således, at de kommer til at være i overensstemmelse med EU-retten.

Indti da, meddeler Justitsministeriet ifølge Berlingske, vil reglerne blive fortolket og anvendt i overensstemmelse med EU-retten.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S