Myndigheder optrapper granskning af Elon Musks kommentarer til Twitter-handelen

Elon Musks udmeldinger om Twitter-opkøbet bliver undersøgt af de amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Det er langt fra nogen hemmelighed, at Elon Musk har trukket sig fra opkøbet af det sociale medie Twitter, og det har heller ikke været en hemmelighed, at rigmanden på netop Twitter i en længere periode havde ytret sig skeptisk overfor sit eget opkøb, inden handelen faldt sammen.

Og de ytringer bliver nu gransket af den amerikanske myndighed The U.S. Securities and Exchange Commission (SEC).

Det skriver Reuters.

Det drejer sig konkret om et tweet fra 17. maj, hvor Elon Musk skrev, at handelen ikke kunne komme videre, før Twitter havde leveret data, om falske konti på det sociale medie, og hvordan disse blev håndteret.

Ifølge breve fra SEC fra 7. juni, som Reuters nu er i besiddelse af, stemmer Elon Musks udmeldinger på sociale medier nemlig ikke overens med hans officielle ansøgning i forbindelse med opkøbet.

SEC havde spurgt Elon Musk og hans repræsentanter til tweetet dagens efter, men der gik to uger, før Tesla-chefens advokat vendte tilbage. SEC tilføjede, at hvis rigmanden ikke vendte tilbage, kunne alt al korrespondance – inklusive brevet – blive offentliggjort.

Elon Musks advokater vendte herefter tilbage til SEC med meldinger om, rigmandens planer om at købe twitter ikke havde ændret sig, og at tweetet bør ændres.

Nu har Elon Musk som bekendt alligevel valgt at droppe opkøbet af det sociale medie med begrundelse om manglende info om falske konti og spam.

Derfor undersøger SEC nu yderligere Elon Musks udmeldinger med henblik på at finde ud af, om han har vildledt markedet, skriver Reuters.

Twitter har ligeledes besluttet at sagsøge Elon Musk for aftalebrud for at tvinge ham til at gennemføre opkøbet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS