Myndigheder optrapper granskning af Elon Musks kommentarer til Twitter-handelen

Elon Musks udmeldinger om Twitter-opkøbet bliver undersøgt af de amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Det er langt fra nogen hemmelighed, at Elon Musk har trukket sig fra opkøbet af det sociale medie Twitter, og det har heller ikke været en hemmelighed, at rigmanden på netop Twitter i en længere periode havde ytret sig skeptisk overfor sit eget opkøb, inden handelen faldt sammen.

Og de ytringer bliver nu gransket af den amerikanske myndighed The U.S. Securities and Exchange Commission (SEC).

Det skriver Reuters.

Det drejer sig konkret om et tweet fra 17. maj, hvor Elon Musk skrev, at handelen ikke kunne komme videre, før Twitter havde leveret data, om falske konti på det sociale medie, og hvordan disse blev håndteret.

Ifølge breve fra SEC fra 7. juni, som Reuters nu er i besiddelse af, stemmer Elon Musks udmeldinger på sociale medier nemlig ikke overens med hans officielle ansøgning i forbindelse med opkøbet.

SEC havde spurgt Elon Musk og hans repræsentanter til tweetet dagens efter, men der gik to uger, før Tesla-chefens advokat vendte tilbage. SEC tilføjede, at hvis rigmanden ikke vendte tilbage, kunne alt al korrespondance – inklusive brevet – blive offentliggjort.

Elon Musks advokater vendte herefter tilbage til SEC med meldinger om, rigmandens planer om at købe twitter ikke havde ændret sig, og at tweetet bør ændres.

Nu har Elon Musk som bekendt alligevel valgt at droppe opkøbet af det sociale medie med begrundelse om manglende info om falske konti og spam.

Derfor undersøger SEC nu yderligere Elon Musks udmeldinger med henblik på at finde ud af, om han har vildledt markedet, skriver Reuters.

Twitter har ligeledes besluttet at sagsøge Elon Musk for aftalebrud for at tvinge ham til at gennemføre opkøbet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job