Apple gør klar til en tilværelse uden iPhone-covers

Et cover på en dyrt købt iPhone for at beskytte den er ganske normalt i dag, men det kan høre fortiden til med udgivelsen af iPhone 13.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Romero)

Mange har nok et iPhoneetui, men nu er der stærke signaler fra Apple om, at det nok ikke er nødvendigt ved det næste køb af en ny iPhone.

Det skriver ZDNet.

Og det sker på baggrund af Apples egne udmeldinger.

Først og fremmest er der tech-gigantens annonce, som mange nok har set i tv eller biografen.

Reklamen viser en iPhone, der ligger på kanten af et bord uden et cover på, mens den ringer, og vibrationerne gør, at mobilen falder ned fra bordet efterfulgt af teksten "Relax it’s iPhone".

Det er det første, der tyder på, at covers ikke er en nødvendighed.

På sociale medier skriver Apple og så til reklamen, at iPhone 13 er beskyttet.

"iPhone 13 med keramisk skjold. Hårdere end noget smartphoneglas. Slap af, det er iPhone," skriver Apple.

"Stellet er i aluminium som er kendt for at være meget slidstærkt, selvom der kan ophobes lette ridser over tid. Glasset, der beskytter skærmen, er Ceramic Shield, som er blandt de hårdeste på markedet - lig med eller bedre end det bedste Gorilla Glass. Det er meget svært at bryde, men kan stadig blive ridset, så en skærmbeskytter er værd at overveje for dem, der ønsker at garantere beskyttelsen af ​​deres nye iPhone 13 yderligere," skriver Screenrant.

Mediet skriver og samtidig, at selvom det er solidt, er det stadig glas og kan derfor stadig få ridser, og det kan selvfølgelig stadig ske, at et slag er så hårdt, at det skader. Derfor mener Screenrant fortsat, at et cover og skærmbeskytter er den eneste måde at være helt beskyttet på – trods Apples udmeldinger.

Det afhænger som altid af brugerens villighed til risiko. Apple gør hele tiden iPhonen bedre til at modstå slag, men man kan selvfølgelig aldrig være sikker, men når tech-giganten har selvtillid nok til at reklamere med et produkt, der falder ned af et bord, tyder det på, at vi er nået langt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS