Apple gør klar til en tilværelse uden iPhone-covers

Et cover på en dyrt købt iPhone for at beskytte den er ganske normalt i dag, men det kan høre fortiden til med udgivelsen af iPhone 13.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Romero)

Mange har nok et iPhoneetui, men nu er der stærke signaler fra Apple om, at det nok ikke er nødvendigt ved det næste køb af en ny iPhone.

Det skriver ZDNet.

Og det sker på baggrund af Apples egne udmeldinger.

Først og fremmest er der tech-gigantens annonce, som mange nok har set i tv eller biografen.

Reklamen viser en iPhone, der ligger på kanten af et bord uden et cover på, mens den ringer, og vibrationerne gør, at mobilen falder ned fra bordet efterfulgt af teksten "Relax it’s iPhone".

Det er det første, der tyder på, at covers ikke er en nødvendighed.

På sociale medier skriver Apple og så til reklamen, at iPhone 13 er beskyttet.

"iPhone 13 med keramisk skjold. Hårdere end noget smartphoneglas. Slap af, det er iPhone," skriver Apple.

"Stellet er i aluminium som er kendt for at være meget slidstærkt, selvom der kan ophobes lette ridser over tid. Glasset, der beskytter skærmen, er Ceramic Shield, som er blandt de hårdeste på markedet - lig med eller bedre end det bedste Gorilla Glass. Det er meget svært at bryde, men kan stadig blive ridset, så en skærmbeskytter er værd at overveje for dem, der ønsker at garantere beskyttelsen af ​​deres nye iPhone 13 yderligere," skriver Screenrant.

Mediet skriver og samtidig, at selvom det er solidt, er det stadig glas og kan derfor stadig få ridser, og det kan selvfølgelig stadig ske, at et slag er så hårdt, at det skader. Derfor mener Screenrant fortsat, at et cover og skærmbeskytter er den eneste måde at være helt beskyttet på – trods Apples udmeldinger.

Det afhænger som altid af brugerens villighed til risiko. Apple gør hele tiden iPhonen bedre til at modstå slag, men man kan selvfølgelig aldrig være sikker, men når tech-giganten har selvtillid nok til at reklamere med et produkt, der falder ned af et bord, tyder det på, at vi er nået langt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S