Artikel top billede

Denne spritnye bog hjælper dig i gang med et stykke legendarisk opensource-software

Til august udgiver Hans Reitzels Forlag bogen ”Introduktion til R”. Det er godt nyt til dig, som har overvejet at kaste dig ud i R og skabe nogle af de grafer som løsningen roses for.

Open-source-statistikprogrammet og programmeringssproget R har eksisteret siden 1993, men har vundet stor popularitet i takt med at de fleste virksomheder og organisationer samler mere og mere data ind.

Har du selv overvejet at kaste dig ud i R og skabe nogle af de grafer som løsningen roses for, så er der godt nyt. For til august udgiver Hans Reitzels Forlag bogen ”Introduktion til R”.

Skrevet af chefanalytiker

Bogen er skrevet af Erik Gahner Larsen, som underviser i R og til daglig arbejder som chefanalytiker hos Earth Security i London.

Erik Gahner Larsen er også Senior Scientific Adviser ved Conflict Analysis Research Centre på University of Kent.

Over de i alt 344 sider lærer du, hvordan du behandler data; du lærer processerne fra foranalyse til regressionsanalyse, og du lærer, hvordan du formidler resultaterne.

Bogen udkommer d. 17. august og kan forudbestilles på Hans Reitzels Forlags hjemmeside.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere