Rusland giver endnu en bøde til Google – denne gang på en kvart milliard

Det er ikke længe siden, at Google fik en bøde i Rusland på 2,7 milliarder kroner, og nu modtager selskabet endnu en bøde i landet.

Artikel top billede

(Foto: Sam Oxyak)

Det står stadig skidt til mellem Google og Rusland.

Myndighederne i Rusland har på det seneste givet søgemaskinegiganten flere bøder, hvor den seneste var på 2,7 milliarder kroner. Derudover har Ruslands styre frosset Googles russiske filials bankkonto, så Google Rusland har måtte indgive en konkursbegæring.

Og nu er den gal igen.

Rusland har udstedt en bøde til Google på 249 millioner kroner for at misbruge sin dominerende stilling på markedet for videohosting via Youtube, meddeler den russiske myndighed Federal Antimonopoly Service ifølge Reuters.

Det sker blandt andet i en periode, hvor regeringen i Moskva har haft konflikter med flere tech-giganter, som enten er blevet blokeret i landet eller selv har valgt at begrænse deres aktiviteter i Rusland som for eksempel Microsoft, som har droppet nye salg i landet.

"Vi vil studere teksten til den officielle beslutning om at definere vores næste skridt," meddeler Google i en erklæring til Reuters.

Russiske medier har i høj grad forsøgt at promovere Rutube so det russiske alternativ til Youtube.

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec