Rusland giver endnu en bøde til Google – denne gang på en kvart milliard

Det er ikke længe siden, at Google fik en bøde i Rusland på 2,7 milliarder kroner, og nu modtager selskabet endnu en bøde i landet.

Artikel top billede

(Foto: Sam Oxyak)

Det står stadig skidt til mellem Google og Rusland.

Myndighederne i Rusland har på det seneste givet søgemaskinegiganten flere bøder, hvor den seneste var på 2,7 milliarder kroner. Derudover har Ruslands styre frosset Googles russiske filials bankkonto, så Google Rusland har måtte indgive en konkursbegæring.

Og nu er den gal igen.

Rusland har udstedt en bøde til Google på 249 millioner kroner for at misbruge sin dominerende stilling på markedet for videohosting via Youtube, meddeler den russiske myndighed Federal Antimonopoly Service ifølge Reuters.

Det sker blandt andet i en periode, hvor regeringen i Moskva har haft konflikter med flere tech-giganter, som enten er blevet blokeret i landet eller selv har valgt at begrænse deres aktiviteter i Rusland som for eksempel Microsoft, som har droppet nye salg i landet.

"Vi vil studere teksten til den officielle beslutning om at definere vores næste skridt," meddeler Google i en erklæring til Reuters.

Russiske medier har i høj grad forsøgt at promovere Rutube so det russiske alternativ til Youtube.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job