Rusland giver endnu en bøde til Google – denne gang på en kvart milliard

Det er ikke længe siden, at Google fik en bøde i Rusland på 2,7 milliarder kroner, og nu modtager selskabet endnu en bøde i landet.

Artikel top billede

(Foto: Sam Oxyak)

Det står stadig skidt til mellem Google og Rusland.

Myndighederne i Rusland har på det seneste givet søgemaskinegiganten flere bøder, hvor den seneste var på 2,7 milliarder kroner. Derudover har Ruslands styre frosset Googles russiske filials bankkonto, så Google Rusland har måtte indgive en konkursbegæring.

Og nu er den gal igen.

Rusland har udstedt en bøde til Google på 249 millioner kroner for at misbruge sin dominerende stilling på markedet for videohosting via Youtube, meddeler den russiske myndighed Federal Antimonopoly Service ifølge Reuters.

Det sker blandt andet i en periode, hvor regeringen i Moskva har haft konflikter med flere tech-giganter, som enten er blevet blokeret i landet eller selv har valgt at begrænse deres aktiviteter i Rusland som for eksempel Microsoft, som har droppet nye salg i landet.

"Vi vil studere teksten til den officielle beslutning om at definere vores næste skridt," meddeler Google i en erklæring til Reuters.

Russiske medier har i høj grad forsøgt at promovere Rutube so det russiske alternativ til Youtube.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS