Nvidias omsætning styrtdykker - og det kan være godt nyt for alle gamere

Nvidias omsætning er i frit fald, og selskabet nedjusterer sine forventninger med flere milliarder kroner. Træls for aktionærerne. Men det kan være et godt tegn for gamerne.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

Den store processor-producent Nvidida nedjusterer sine forventninger til Q2 markant, og mens det er træls for selskabets aktionærer, kan der ligge et godt signal for verdens gamere i nedjusteringen.

Først de rå tal: Nvidia nedjusterer forventningerne til omsætningen i Q2 fra 8,10 milliarder dollar til nu 6,7 milliarder dollar. Tallene er efter alt at dømme retvisende, da selskabet er på trapperne med sit Q2-regnskab.

Forventningen om, at omsætningen nu bliver 1,4 milliarder dollar mindre, svarer til en nedjustering på 17,3 procent, hvilket er ganske markant.

Nvidia forventer især faldende omsætning i selskabets gaming-division, hvor forventningerne til omsætning nedjusteres med 33 procent i forhold til samme kvartal i fjor.

Topchef Jensen Huang meddeler, at selskabet har været nødt til gennem kvartalet hele tiden at skrue ned for fremskrivningerne i omsætningen i spil-divisionen.

“Vi har taget initiativ til sammen med vores gaming-partnere at justere kanal-priser og lagerbeholdning,” meddeler han.

Nvidia meddeler, at det har været nødt til at afskrive aktiver for 1,3 milliarder dollar, som det hedder.

I det ligger der et signal om, at Nvidia ligger inde med store mængder GPU’er, som er på lager, og som Nvidia købte under corona-pandemien, hvor efterspørgsel og priser var tårnhøj.

Godt nyt for forbrugerne

Beslutningen om at afskrive en stor del af værdien af denne dyrt indkøbte lagerbeholdning kan være godt nyt for forbrugerne.

Det kan nemlig tolkes i retning af, at Nvidia regner med, at lagerbeholdningen af grafikkort enten ikke vil blive solgt eller at den - mere sandsynligt - skal sælges til lavere priser end dem, som Nvidia selv betalte.

Priserne for grafikkort har længe været tårnhøje. Men meget tyder altså nu på, at de inden længe vil falde til mere spiselige niveauer.

Nvidia meddeler, at selskabet arbejder med sine partnere på at minimere tabene på forskellig måde. Det kan eksempelvis være ved at bundle GPU’er med forskellige andre produkter.

Ifølge vores amerikanske søstermedie, PC World, ser det ud til, at prisfaldet først og fremmest kommer til at finde sted på de dyrere grafikkort.

Ifølge vores kollegers opgørelser nedsatte amerikanske EVGA eksempelvis prisen på GeForce RTX 3090 med hele 1.000 dollar i weekenden. Det svarer til en halvering af prisen.

Samme tendens gør sig gældende på andre grafikkort, omend i mindre målestok.

Også Intel har rapporteret kraftigt faldende nøgletal fornylig.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos