Fald i antallet af nye licensaftaler rammer Simcorps omsætning

Både driftsresultatet og omsætningen falder hos danske Simcorp. Det skyldes et fald i antallet af nye licensaftaler, forklarer selskabets topchef.

Artikel top billede

(Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Den danske it-virksom omsætning faldt med 2,3 procent i i årets andet kvartal, hvis man sammenligner med samme kvartal året før.

Selskabets omsætning lander således på 116 millioner euro mod 188,8 millioner euro i samme kvartal i 2021, mens bundlinjen viser et plus på 9,3 millioner euro.

Driftsresultatet også kaldet EBIT landede på 6,2 millioner euro mod 30 millioner euro i samme kvartal året, og en ebit-margin der faldt fra 25,2 procent i andet kvartal 2021 til 5,4 procent i det netop overståede kvartal.

Fald i licensaftaler

Simcorps topchef Chrisitan Kromann forklarer, at selskabet i det seneste kvartal har været ramt af et fald i antallet af nye licensaftaler, men understreger samtidig, at han ser fornyet fremgang i markederne.

”På tværs af alle markeder ser vi, at kunderne aktivitet for i det store hele har returneret til niveauet før covid, og det sker på trods af geopolitisk og makroøkonomisk turbulens,” siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S