Wingmen Solutions opkøber dansk virksomhed og runder nu 80 medarbejdere: "Det er lidt som at rykke op i Superligaen"

Den danske Cisco-partner Wingmen Solutions, der er stiftet af it-rigmanden Stig Abildsø, har opkøbt en dansk it-virksomhed, der udvikler samarbejdsværktøjer.

Artikel top billede

Danske Wingmen Solutions, der er stiftet af Kaare Christensen, Morten Kolind og Stig Abildsø, solgte i starten af året en del af virksomheden til den hollandske kapitalfond Quadrum Capital.

Nu er virksomheden, der i forbindelse med opkøbet slog sig sammen med hollandske Avit Group, klar med sit første opkøb.

Selskabet kan således nu meddele, at det har opkøbt danske Comized, der udvikler samarbejdsværktøjer og har 11 ansatte.

”Med Comized på holdet har vi en komplet pallette af specialiserede netværks-, sikkerheds-, datacenter- og collaboration-løsninger, så vi nu kan supportere og omfavne vores kunder endnu bedre end før,” lyder det fra Kåre Christensen, der er medstifter og administrerende direktør for Wingmen i en skriftelig meddelelse til Computerworld.

Kåre Christensen oplyser desuden, at netop kompetencer inden for samarbejdsløsninger er den sidste brik, der har manglet før, at Wingmen kan få maksimalt udbytte af samarbejde med hollandske Avit Group.

”Avit er stærke på collaboration i Benelux, og de kompetencer vil vi selvfølgelig gerne drage nytte af i Danmark. Men skal vi kunne tilbyde vores danske kunder de bedste løsninger, skal man have lokale specialister med ombord. Comized har en solid kundebase i Danmark og et super kompetent team af dygtige professionelle i collaboration,” oplyser Kåre Christensen.

Skal fokusere på Cisco

Wingmens er et Cisco-hus og har status af at være certificeret såkaldt guld-partner, og i fremtiden er det også planen at Comized udelukkende skal have fokus på Cisco-løsninger.

”Det er lidt som at rykke op i Superligaen. Vores forretning er et godt match med Cisco, særligt fordi vi opererer med Google AI, som spiller godt sammen med Ciscos Collaboration-suite. Vi vil fortsat supportere og udvikle de kontrakter, vi har på eksisterende platforme i dag, men Cisco er den naturlige vej for os at gå,” lyder det i en skriftlig meddelelse fra Jesper Getterman, der er administrerende direktør for Comized og i 2016 sitftede selskabet sammen med Søren Bo Madsen.

Jesper Getterman mener desuden at de to selskaber også rent kulturelt er et godt match.

”Vores kulturer passer bare sammen, og det oplever vi hele vej rundt. Både Avit og Wingmen er som os meget pragmatiske, kompetence er decentraliseret og vi griner af de samme ting, så det er allerede nu naturligt for os at være den udstrakte arm i Danmark,” lyder det fra ham.

Runder 80 ansatte

Opkøbet betyder samtidig, at medarbejderstaben i Wingmen Solutions nu runder 80 ansatte, der er fordelt på kontorer i Søborg, Odense og Lystrup ved Århus.

Selskabet blev i 2017 stiftet af Kaare Christensen og Morten Kolind, der teamede op med den danske it-rigmand Stig Abildsø efter, at han tre år tidligere havde solgt sit firma Axcess til Atea.

Det seneste regnskab for Wingmen Solution viser desuden, at selskabet blot få år efter stiftelsen har en bruttofortjeneste på 65,6 millioner kroner samt et overskud på 16 millioner. Sidstnævnte er således vokset med 60 procent i forhold til året før.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S