Facebook betaler 287 millioner kroner i forlig for at lukke anklager om ulovlig tracking af brugernes smartphones

Facebook lægger 287 millioner kroner på bordet for at lukke sag om ulovlig tracking af brugernes mobiltelefoner. Facebook har tracket dem selv om lokations-funktionen var slået fra.

Artikel top billede

(Foto: Facebook)

Facebooks moderselskab Meta Platforms lægger 37,5 millioner dollar - omkring 287 millioner krone - på bordet i et kæmpeforlig, der en gang for alle skal lukke en for selskabet betændt sag.

For det store beløb maner Meta Platforms nemlig anklager om, at selskabet ulolvig har tracket brugernes smartphones gennem længere tid i jorden.

Ifølge beskyldningerne har Facebook fulgt hvor brugerens smartphones befinder sig - også selv om de har slået alle lokations-registreringer fra på deres telefoner.

Ifølge anklagerne fra en lang række brugere registrerede Facebook deres opholdssteder via IP-adresser og anvendte disse data til at fremvise målrettede annoncer fra blandt andet lokale næringsdrivende og andre.

I 2018 meddelte direktør Mark Zuckerberg til den amerikanske kongres, at Facebook anvender lokationsdata til at ‘hjælpe annoncører med at nå folk i bestemte områder.’

Forliget, som Meta Platforms har indgået, dækker brugere, der i USA har anvendt Facebook efter 30. januar 2015, skriver Reuters.

Meta meddeler, at selskabet ikke har brudt loven, selv om om selskabet altså nu vælger at lukke sagen med det store forlig.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S