Danmarks tech-ambassadør: Tech-firmaer har taget ‘uhørte skridt’ for beskyttelse af demokratiet

Krigen i Ukraine har fået tech-virksomheder til for alvor at melde sig på banen som demokratiets forkæmpere, mener Danmarks tech-ambassdadør, Anne Marie Engtoft Larsen, som håber, at det bliver ‘new normal.’

Artikel top billede

(Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Ruslands invasion af Ukraine og den efterfølgende krig i landet har for alvor fået de store tech-virksomheder til at melde sig på banen som forkæmpere for de vestlige værdier.

Sådan lyder det fra Danmarks tech-ambassadør i Silicon Valley, Anne Marie Engtoft Larsen, der i Altinget og på LinkedIn peger på, at krigen også udkæmpes online.

Det gælder både i forhold til at præge sandhedsopfattelsen på begge sider af konflikten samt i forhold til cyberangreb mod en lang række mål.

Det har betydet, at tech-virksomhederne er blevet inddraget i konflikten.

“Tiden, hvor man som tech virksomhed naivt kunne forblive neutral i de geopolitiske konflikter, er ovre,” fastslår Anne Marie Engtoft Larsen.

Hun skriver på LinkedIn, at vi nu istedet har set tech-virksomheder træde ind på banen og melde sig i kampen.

“Vi har set tech virksomheder tage uhørte skridt i beskyttelsen af demokrati, fremmet troværdighed online og bekæmpet russisk propaganda i den digitale informationskrig,” lyder det fra tech-ambassadøren.

Hun håber, at denne form for tech-aktivisme kan blive en ‘new normal’ for tech-branchen i tiden, der kommer.

“I en verden, der gradvis bliver mere sort/hvid, og hvor konsekvenserne ved ikke at slå ring om demokratiske frihedsværdier bliver større, håber jeg på det her er “new normal” i Silicon Valley og verden rundt for tech industrien,” lyder det fra ambassadøren.

En lang række af de store og førende tech-virksomheder var hurtigt på banen efter invasionen.

De fleste trak sig omgående ud af Rusland, ligesom mange stillede teknologier til rådighed.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS