Danmarks tech-ambassadør: Tech-firmaer har taget ‘uhørte skridt’ for beskyttelse af demokratiet

Krigen i Ukraine har fået tech-virksomheder til for alvor at melde sig på banen som demokratiets forkæmpere, mener Danmarks tech-ambassdadør, Anne Marie Engtoft Larsen, som håber, at det bliver ‘new normal.’

Artikel top billede

(Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Ruslands invasion af Ukraine og den efterfølgende krig i landet har for alvor fået de store tech-virksomheder til at melde sig på banen som forkæmpere for de vestlige værdier.

Sådan lyder det fra Danmarks tech-ambassadør i Silicon Valley, Anne Marie Engtoft Larsen, der i Altinget og på LinkedIn peger på, at krigen også udkæmpes online.

Det gælder både i forhold til at præge sandhedsopfattelsen på begge sider af konflikten samt i forhold til cyberangreb mod en lang række mål.

Det har betydet, at tech-virksomhederne er blevet inddraget i konflikten.

“Tiden, hvor man som tech virksomhed naivt kunne forblive neutral i de geopolitiske konflikter, er ovre,” fastslår Anne Marie Engtoft Larsen.

Hun skriver på LinkedIn, at vi nu istedet har set tech-virksomheder træde ind på banen og melde sig i kampen.

“Vi har set tech virksomheder tage uhørte skridt i beskyttelsen af demokrati, fremmet troværdighed online og bekæmpet russisk propaganda i den digitale informationskrig,” lyder det fra tech-ambassadøren.

Hun håber, at denne form for tech-aktivisme kan blive en ‘new normal’ for tech-branchen i tiden, der kommer.

“I en verden, der gradvis bliver mere sort/hvid, og hvor konsekvenserne ved ikke at slå ring om demokratiske frihedsværdier bliver større, håber jeg på det her er “new normal” i Silicon Valley og verden rundt for tech industrien,” lyder det fra ambassadøren.

En lang række af de store og førende tech-virksomheder var hurtigt på banen efter invasionen.

De fleste trak sig omgående ud af Rusland, ligesom mange stillede teknologier til rådighed.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

SOS International

Platform Engineer

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS