Artikel top billede

Flere danske bankers mobil- og netbanker har oplevet nedetid efter genstart-fejl hos BEC

Flere banker oplever nedetid på mobil- og netbank samt hæveautomater efter fejl hos it-leverandøren BEC.

Denne artikel er blevet ændret siden udgivelsen. Der er tilføjet oplysninger med tidspunkter over driftstatus.

Et drifstudfald hos it-leverandøren BEC var søndag skyld i, at flere bankers mobilbank og netbank i øjeblikket er nede.

Siden 08.55 søndag morgen 28. august har omkring 25 danske pengeinstitutter - heriblandt banker som Nykredit, Spar Nord og Arbejdernes Landsbank - været ramt af problemer, skriver nyhedsbureauet Ritzau.

Også pengeinstitutternes hæveautomater har været ude af drift.

Visse betalingskort og MobilePay-overførsler har også været ramt af fejlen, lyder det på BEC's egen hjemmeside.

I løbet af dagen blev fejlen dog løst, og 16.35 var det meste af driften tilbage.

Klokken 17.40 samme dag blev de sidste problemer med betalingsautomater også løst.

Fejlen kom ifølge BEC efter, at en planlagt genstart af centrale systemer natten til søndag lukkede og åbnede for driften til disse it-services. Det oplyser kommunikationsdirektør Jens Møller Nielsen fra BEC.

”Vi beklager generne mange gange. Vi er i fuldt beredskab for at finde fejlen og rette den, men har ikke tidshorisont endnu,” siger Jens Møller Nielsen til Ritzau.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere