Salget af smartphones falder, men mobil-producenterne skovler pengene ind på et andet parameter

Analyseinstituttet IDC lægger tallene frem i ny opgørelse, og selv om 2022 ser skidt ud på salgssiden - sammenlignet med sidste år - så er der et mere bruger-interessant tal, der indikerer hvor pengene findes.

Artikel top billede

2022 bliver ikke smartphone-producenternes år, viser nye tal fra analyseinstituttet IDC.

Det globale salg af mobiltelefoner kommer efter alt at dømme til at falde med 6,5 procent ved årest udgang, hvis man sammenligner med tal fra året før.

Skylden kan skydes på inflation og en presset økonomi, der har ramt de fleste lande.

Det skriver Berlingske.

Men selv med et 6,5 procents fald, så vil der stadig ved udgangen af 2022 blive solke 1,27 milliarder smartphones, og allerede i 2023 ventes salget at gå op igen med 5,2 procent.

Et andet tal at bemærke i forhold til 2021 er også ét, der nok betyder mest for brugeren af mobiltelefoner, nemlig prisen, som er gået op med 10 procent i forhold til samme tid sidste år.

Dermed behøver ingen at ligge søvnløse om natten i bekymringer om, om de store tech-giganter får tjent penge nok ind på deres telefoner.

Den nyeste trend i mobilverdenen er de foldbare smartphones, som særligt Samsung er storleverandør af. I alt er der i første kvartal i Danmark solgt 8.000 foldbare mobiler - ikke kun fra Samsung.

Til sammenligning blev der i 2021 solgt 9.000 foldbare telefoner på hele året i Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse